– „Magyarország az első számú partnerünk az Európai Unióban” – fogalmazott Ilham Alijev azeri elnök még júniusban. Hogyan látja a magyar–azeri kapcsolatokat?
– Úgy gondolom, mindannyian egyetértünk azzal a kijelentéssel, hogy Magyarországot Azerbajdzsán a legszorosabb partnerének tekinti az Európai Unióban. Több mint harmincéves kapcsolatról van szó, a nemzeteink közötti közelség hátterében több elem áll. Összeköt bennünket a rokonság tudata, valamint a kölcsönös tiszteleten és érdekeken alapuló barátság. Mindez megmagyarázza azt is, miért jók a bilaterális kapcsolataink, de ugyanez elmondható a többoldalú keretek között megvalósuló együttműködéseinkről, beleértve az Európai Uniót, a NATO-t és a Türk Államok Szervezetét. Évről évre bővítjük kapcsolatainkat, amelyek új területekre és dimenziókra terjednek ki. Energetikai együttműködésnek indult, és egyre szélesebb a magyar–azeri kapcsolatok skálája, magába foglalva az oktatást és a parlamentközi párbeszédet. Szintén fontos tényező a kiváló személyes kapcsolat vezetőink, Orbán Viktor miniszterelnök és Ilham Alijev elnök között. Értékes kapcsolatokról van szó, amelyek túlélték az idő próbáját.
– Említette az energetikai együttműködéseket, amelyek az elmúlt időszakban különösen szorosak lettek: Magyarországra azeri gáz érkezik, az MVM-csoport pedig résztulajdonosként van jelen az azeri energiarendszerben.
– Így van, a magyar–azeri együttműködés egyik legfőbb területe az energetika. Az MVM-csoport a világ egyik legnagyobb gázmezőjében, a Shah Denizben szerzett stratégiai jelentőségű érdekeltséget, ami szintén jelzi a kapcsolatok kiterjedését. És ha már energiáról beszélünk, ne korlátozódjunk kizárólag a szénhidrogénekre. Azerbajdzsán és Magyarország Romániával, valamint Georgiával együtt dolgozik egy, a Fekete-tenger alatti elektromos vezeték projektjén. Tehát nemcsak fosszilis tüzelőanyagokat, szénhidrogéneket próbálunk exportálni, hanem zöldenergiát és tiszta energiát is. A projekt szoros összhangban van országaink azon elkötelezettségével, hogy a hagyományos energiaforrásokról a megújuló forrásokra térjenek át. Azerbajdzsán nagyon fontos potenciállal bír a megújuló energiaforrások, köztük a nap-, szél- és vízenergia területén, ami új perspektívát is nyit jövőbeli együttműködésünk számára. Tárgyalunk továbbá Kazahsztánnal és Üzbegisztánnal, amelyek szintén a megújuló energiák európai piacra történő exportálásán dolgoznak. Európából pedig Bulgária mutatott érdeklődést.