Az Egyesült Államok által jóváhagyott nagy hatótáválságú rakéták Ukrajnába történő szállítása újabb, veszélyes fordulatot hozott a háborúban. Joe Biden amerikai elnök döntése, amelyet Nagy-Britannia és Franciaország is követett, a világ legnagyobb atomfegyver-arzenáljával rendelkező állam, Oroszország provokációjának tekinthető, amely adott esetben nukleáris választ is adhat.
Orbán Viktor miniszterelnök szavai szerint Oroszország figyelmeztetéseit komolyan kell venni:
amikor ők valamit mondanak, azt úgy kell venni, ahogy mondják.
Vlagyimir Putyin orosz elnök már a háború kezdetén jelezte, hogy a NATO provokációira a nukleáris doktrína módosításával fog válaszolni. A frissen aláírt dokumentum ezt a fenyegetést valósággá tette, a nukleáris küszöböt lejjebb helyezte, ezzel jelentősen növelve egy atomcsapás lehetőségét.
Oroszország nukleáris stratégiája egyértelműen jelzi, hogy a nukleáris fegyverek bevetése nem kizárólag védekező jellegű, hanem az agresszió elrettentésének eszköze is. A doktrína részletesen felsorolja azokat az eseteket, amikor a nukleáris fegyverek alkalmazása lehetséges, beleértve a ballisztikus rakétaindításokat Oroszország ellen, a tömegpusztító fegyverek alkalmazását orosz vagy szövetséges célpontok ellen, a kritikus infrastruktúra támadását, és a stratégiai támadó eszközök tömeges indítását.
A döntéshozó hatalom egyértelműen Putyin elnök kezében van.
A nyugati politikusok, tudatában a nukleáris háború veszélyeinek, mégis egyre inkább provokatív lépéseket tesznek. Ez a felelőtlenség egyre nagyobb aggodalmat kelt a világban. Az amerikai légierő egy vezetője nyíltan beszélt arról, hogy egy nukleáris konfliktus bármikor kitörhet, és tévedés lenne azt hinni, hogy ez a jövőben nem fog megtörténni.
Felkészítik a lakosságot egy nukleáris háborúra
Európa országai, felismerve a fokozódó kockázatokat, intenzívebb felkészülésbe kezdtek. Németország átfogó bunkervédelmi terveket készít, beleértve a középületek óvóhelyként való átalakítását, egy speciális mobilalkalmazás fejlesztését a menedékhelyek megtalálásához, és a magánlakások óvóhelyként való kialakítását. Egy titkosított hadműveleti terv pedig a kritikus infrastruktúrák védelmét, és vészhelyzet esetén a tervgazdaságra való áttérést is kidolgozta.
A Svédországban túlélési kézikönyveket osztanak szét a lakosságnak, részletes útmutatással a háború és egyéb válsághelyzetek átvészeléséhez. Svédország, Finnország és Norvégia is fokozta a polgári és katonai készültséget, felkészülve a lehetséges konfliktusokra.
A valóság azonban az, hogy Európa egyre nyíltabban készül a háborúra, és a nukleáris konfliktus lehetősége már nem pusztán elméleti veszély.
Borítókép: Orosz interkontinentális ballisztikus rakéta (Fotó: AFP)