A világnak elege van Zelenszkij színészkedéséből

Bár Volodimir Zelenszkij ukrán elnök igyekszik magát fontos tényezőként feltüntetni, azonban valójában nem meghatározó a globális hatalmi játszmában, ráadásul a világnak egyre inkább elege van a színészkedéséből – mondta el lapunknak Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő.

2025. 01. 06. 12:32
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Február 24-én lesz három éve, hogy gyakorlatilag korlátlan amerikai demokrata támogatást kap Zelenszkij – emlékeztetett Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő. Időközben az európai fegyverraktárak kiürültek, január 20-án pedig hivatalba lép Donald Trump, aki azt ígérte, hogy huszonnégy óra alatt lezárja az orosz–ukrán háborút. Ez ugyan nyilván jelképes, de azt jelenti, hogy  az oroszokkal le kell ülni tárgyalni – magyarázta a szakértő.

Zelenszkij mindenáron meg akarta akadályozni, de nem tudta

– mutatott rá Nógrádi György.

Annak ellenére, hogy nem hívták meg Trump beiktatására, Zelenszkij arról is beszélt, hogy a beiktatás után közvetlenül az új amerikai elnökkel akar tárgyalni, azonban ehhez az kellene, hogy Trump fogadja – emelte ki a szakértő.

Ha megnézem az utolsó találkozójukat Párizsban, a Notre-Dame átadásánál, elképesztő volt nézni, hogy mennyire lekezeli Trump Zelenszkijt

– tette hozzá Nógrádi György, aki szerint erősen kétséges a jelenlegi ukrán elnök további sorsa. 

Nem mondta meg, hogy akar-e indulni a következő elnökválasztáson, de még a saját felmérései szerint is csupán 17 százalékos a támogatottsága az ukrán lakosság körében.

A frontokon az ukránok folyamatosan vereséget szenvednek, annak ellenére, hogy a demokrata kormányzat utolsó napjaiban őrületes katonai és pénzügyi támogatást kaptak. Biden engedélyezte az amerikai nagy hatótávolságú rakéták orosz területek elleni bevetését is, és ezzel többek között a tegnapi nap folyamán is éltek az ukránok, ennek következménye pedig orosz támadások sorozata lett – mondta Nógrádi György.

Az is nyilvánvaló, hogy ha Zelenszkij visszavonul, előkerülnek majd az anyagi és a korrupciós ügyei, még az sem biztos, hogy Ukrajnában maradhat

– hívta fel a figyelmet a szakértő.

Emellett fontos látni, hogy Trump csomagban gondolkodik a megállapodás kapcsán, és ebben nem csupán az orosz–ukrán háború lezárása lenne benne, hanem Oroszország Kína-politikája, a Száhel-politika, Szíria, Észak-Afrika és nagyon sok egyéb – magyarázta Nógrádi György.

Zelenszkij tökéletesen látja, hogy ő nem partner Trumpnak, ő nem meghatározó az Egyesült Államok, Kína és Oroszország globális játékában

– tette hozzá, kiemelve, hogy Zelenszkij bármi áron szeretné fenntartani azt a látszatot, hogy ő fontos ember, annak ellenére, hogy amint 2023 októberében elkezdődött Izrael Hamász elleni háborúja, ő leértékelődött. Azt kérte, hogy az új amerikai vezetés pontosan úgy kezelje őt, mint Izraelt, és ugyanolyan megállapodásokat kössenek vele.

Itt látszik, hogy a világpolitika alapkérdéseit sem érti meg

– emelte ki Nógrádi György.

Európában eközben az embereknek elegük van az ukrán menekültekből, miután jelentős részük nem hajlandó integrálódni. Az elégedetlenség mértékét jelzi, hogy a németek közzétettek egy bűnügyi statisztikát, amely szerint az ukránok a szírek után a második helyen állnak, Szlovákiában pedig Robert Fico miniszterelnök az ukránoknak nyújtott támogatás csökkentését helyezte kilátásba.

Zelenszkij színész volt és most is színészkedik. Megváltoztatta a hanghordozását, és még a pápánál tett látogatásakor sem volt hajlandó öltönyt felvenni, pulóverben vagy garbóban járult az egyházfő elé – emlékeztetett a szakértő.

Végignéztem Zelenszkij tárgyalásait, és minden tárgyalása két pontból áll. Először elmondja, hogy köszöni, hogy megkapta az adott országtól ezt vagy azt, majd előadja a követeléseit

– mutatott rá Nógrádi György.

Ebből pedig a világnak egyre inkább elege van, főleg annak fényében, hogy katonai sikereket a közel három év alatt, az óriási katonai és pénzügyi támogatás ellenére, nem tudott elérni.

A Lex Fridman amerikai podcastműsorban adott interjúban Zelenszkij ismét elővette azt az érvelését, hogy Ukrajna lemondott a saját atomfegyvereiről, és ennek fejében biztonsági garanciákat kapott a nyugati országoktól a harminc évvel ezelőtt aláírt Budapesti memorandumban, azonban Oroszország és a többi garanciavállaló hátat fordított Ukrajnának.

A szakértő szerint a Budapesti memorandum egy teljesen más világpolitikai helyzetben született meg a Szovjetunió felbomlása után. Azokat az atomfegyvereket a megállapodás alapján átadták Oroszországnak, és azok az államok, amelyek lemondtak a területükön lévő nukleáris fegyverekről, Kazahsztán és Ukrajna, nagyon komoly kártérítést kaptak akkor – idézte fel. Ami pedig a biztonsági garanciákat illeti, Nógrádi György emlékeztetett, hogy bár a mostani háborút valóban Oroszország kezdte három évvel ezelőtt, azonban Ukrajna provokálta ki például azzal, hogy oroszokat gyilkoltak a Donbászban, épületeket gyújtottak rá oroszokra és hagyták őket bennégni.

Ez azt jelenti, hogy ez a háború ténylegesen orosz agresszióval kezdődött, de Ukrajna provokálta ki

– mondta Nógrádi György.

Borítókép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.