Fél évszázados múltra tekintenek vissza a tömeges gázolásos támadások

Az utóbbi időszak gázolásos terrortámadásai ráirányították a figyelmet az ilyen típusú bűncselekményekre. Bár a híreket hallgatva úgy tűnik, hogy csak mostanában szaporodtak meg az ilyen jellegű cselekmények, azonban sajnos a tömeges gázolások jó fél évszázados múltra tekintenek vissza, és rengeteg ember halálát okozták.

2025. 01. 15. 12:23
Rögtönzött emlékhely a szilveszteri New Orleans-i támadás helyszínén
Rögtönzött emlékhely a szilveszteri New Orleans-i támadás helyszínén Fotó: Getty Images via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már 1973-ból is feljegyeztek olyan esetet, amikor szándékosan hajtottak a tömegbe gépjárművel, több ember halálát okozva. A tragédia, amelyben nyolc ember halt meg, az akkori Csehszlovákia fővárosában, Prágában történt, és egy nő ült a volánnál. A mentális problémákkal küzdő Olga Hepnarova fél éven keresztül tervezgette a tettét, végül 1973. július 10-én egy villamosmegállóban várakozó nagyjából huszonöt fős csoportba hajtott.

A járókelők azonnal a segítségére siettek, azt feltételezve, hogy biztosan véletlenül vesztette el uralmát a jármű fölött, ő azonban azonnal közölte, hogy a tette szándékos volt. A támadásban hárman azonnal meghaltak, további három áldozat a nap folyamán, ketten pedig a következő napokban hunytak el. Hepnarovát elfogták, elítélték, és 1975-ben kivégezték.

A következő évben Romániában történt egy hasonló eset. Annak a főszereplője Eugen Grigore, egy teherautó-sofőr, akit egy napon azzal küldött haza a főnöke, hogy siessen, mert ég a háza. Állítólag a közelben táborozó romák próbáltak betörni az üresnek hitt otthonba, azonban Grigore felesége és három gyermeke otthon volt, így mozgásképtelenné tették őket és rájuk gyújtották a házat. Mire a családfő hazaért, mind a négyen meghaltak.

A hatóságok nem igazán erőltették a nyomozást, a megfélemlített szomszédok nem beszéltek arról, amit láttak, de az érintettek még magát Grigorét is megfenyegették, hogy baja eshet, ha továbbra is erőlteti az igazság keresését. 1974 júliusában Grigore teherautójával végighajtott a romatáboron, letarolva mindent és mindenkit, aki előkerült. Bosszújának 24 halálos áldozata volt, mintegy ötvenen pedig megsebesültek. Grigorét életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték, amelyből 27 év után szabadult, ám nem sokkal később életét vesztette egy balesetben.

2008-ban Izraelben egy arab nemzetiségű férfi hajtott a tömegbe Kelet-Jeruzsálemben, megölve három embert és megsebesítve legalább harmincat.

Egy évvel később, 2009-ben a hollandiai Appeldoornban egy férfi egy felvonulást néző tömegbe hajtott bele. A felvonuláson Beatrix akkori holland király, Vilmos Sándor koronaherceg, a mai uralkodó és a királyi család több más ragja is részt vett. Nekik nem esett bajuk, de a támadásban nyolcan (köztük maga a támadó is) meghaltak, tízen pedig megsebesültek. A támadó célpontja maga az uralkodócsalád volt.

A legtöbb halálos áldozatot a 2016-os nizzai tömeges gázolás követelte. Ennek során egy Franciaországban élő tunéziai migráns egy 19 tonnás kamiont vezetett a francia nemzeti ünnepet köszöntő tömegbe. A tragédiában 86 ember halt meg és több mint négyszáz sérültet kellett ellátni. A terrortámadásért az Iszlám Állam vállalta a felelősséget.

Egy évvel később, 2017 augusztusában Barcelona forgalmas sétálóutcáján, a La Ramblán egy marokkói származású férfi hajtott az emberek közé. Ez a szintén dzsihadista indíttatású támadás 24 ember életét követelte, a sebesültek száma a százötvenet is meghaladta.

Tavaly novemberben a kínai Csuhaj városában egy sportközpontnál tarolta le az embereket egy 62 éves férfi, ebben a támadásban harmincöten haltak meg, negyvenhárman megsebesültek.

Legutóbb a németországi Magdeburgban a karácsonyi vásáron nézelődők közé hajtott egy szaúdi származású férfi. A támadásnak több halálos áldozata volt, köztük egy 9 éves kisfiú, csaknem háromszázan pedig megsebesültek.

Alig néhány nappal később, az új év első óráiban pedig az Egyesült Államok déli részén, New Orleans híres főutcáján rendezett vérfürdőt egy férfi, megölve 15 embert és megsebesítve harmincötöt. A támadó az utcán két robbanószerkezetet is elhelyezett, azonban ezeket szerencsére nem tudta működésbe hozni.

Borítókép: Rögtönzött emlékhely a szilveszteri New Orleans-i támadás helyszínén (Fotó: Getty Images via AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.