Ismét többezres kormányellenes tiltakozást tartottak Belgrádban

Vasárnap ismét több ezren vonultak utcára Belgrádban, amiatt tiltakoztak, hogy a november 1-jén az újvidéki vasútállomáson történt tragédiát követően még mindig nem találták meg a felelősöket, nem mondtak le azok, akiket politikai felelősség terhel, és a kormány nem hozta nyilvánosságra az építkezéssel összefüggő dokumentumokat.

Forrás: MTI2025. 01. 12. 21:33
Tüntetés Belgrádban Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tiltakozók a szerbiai alkotmánybíróság épülete elé vonultak, ahol 15 perces néma csenddel emlékeztek meg az vasúti pályaudvaron történt tragédia 15 áldozatáról.

Ahogy arról lapunk is beszámolt, az újvidéki vasúti pályaudvar előtetője november elsején szakadt le, 15 ember halálát okozva. 

Az ellenzék azóta is utcai tiltakozásokat szervez, és azt követeli, hogy a hatóságok tartóztassák le a felelősöket, hozzák nyilvánosságra a vasútállomás újjáépítésében részt vevő cégekkel kötött szerződéseket, valamint mondjon le a miniszterelnök és Újvidék polgármestere. 

A tiltakozók szerint a tragédiát az országban mindent átszövő korrupció okozta.

A legkitartóbban a szerbiai egyetemek hallgatói tiltakoznak, akik november óta vonulnak az utcákra, és a szerbiai állami egyetemeken működő 64 kar majdnem mindegyikét blokád alatt tartják. A diákok Szerbia több városában minden nap 15 percre leállítják a forgalmat a karuk épülete előtt, így tisztelegve az áldozatok emléke előtt.

Az újvidéki vasútállomás 1964-ben átadott épületét 2021 és 2022 során több hullámban felújították, és a munka az idén is folytatódott. Goran Vesics építésügyi miniszter júliusban jelentette be, hogy befejezték a felújítást, az egész épület újra használható. 

A miniszter azóta lemondott, de közölte, nem tartja magát felelősnek az esetért. 

Az újvidéki felsőügyészség december végén emelt vádat az ügyben tizenhárom ember, közöttük a volt építésügyi miniszter ellen. A vádiratban szereplőket a közbiztonság súlyos veszélyeztetésével, veszély okozásával, valamint nem megfelelő építkezési és kivitelezési munkával vádolják.

Aleksandar Vucsics szerb köztársasági elnök szerint a tiltakozásokat külföldről pénzelhetik, a cél pedig a kormány megdöntése, illetve az ő eltávolítása. 

Hozzátette, az ellenzék szeretné, ha átmeneti kormány állna fel, erre azonban bizonyosan nem kerül sor. Ugyanakkor míg korábban kizárta, hogy az idén előre hozott parlamenti választást tartsanak, legutóbbi televíziós interjújában már felvetette a voksolás lehetőségét. Szerbiában legutóbb 2023 decemberében tartottak előre hozott parlamenti választást.

Borítókép: Tüntetés Belgrádban (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.