Ukrajna évtizedek óta küzd a korrupcióval, amely nemcsak a közigazgatásban, hanem a gazdaságban, az igazságszolgáltatásban és a közszolgáltatásokban is jelen van, és komoly hatással van az ország fejlődésére és stabilitására. Ez a helyzet nemcsak a kormányzati intézmények átláthatóságának hiányát mutatja, hanem azt is, hogy a lakosság bizalma a politikai vezetésben drámaian csökkent. Korábban egy ukrán közvélemény-kutatás megállapította, hogy az ukrán lakosság 78 százaléka Volodimir Zelenszkij elnököt hibáztatja az országban elharapódzó korrupció miatt, sokak szerint az általánossá vált állami korrupció jobban hátráltatja az ország gazdasági fejlődését, mint az orosz–ukrán háború. A balliberális sajtó hiába próbálja az ukrán elnök nyilvánosságra került ügyeit mentegetni, az ukránok szerint Zelenszkij és rendszere velejéig korrupt, amit most már egyre többen látnak Európában is. Nem csoda tehát, ha Zelenszkij a háborúra hivatkozva vonakodik kiírni az elnökválasztást.
A korrupció egyik legsúlyosabb formája az állami megbízások és közbeszerzések területén tapasztalható. Gyakran előfordul, hogy a közbeszerzési pályázatokat manipulálják, a versenytársakat kizárják, és a kiírók előnyhöz jutnak. A közbeszerzések átláthatóságának hiánya miatt az állami pénzek sok esetben esnek áldozatául a megszokott ügyeskedéseknek.
A lakosság jelentős része, főleg a fiatalok, csalódottságot érez a rendszerrel kapcsolatban, ami a vándorlási kedv növekedéséhez vezetett. Sokan keresnek új lehetőségeket külföldön, mert úgy érzik, hogy hazájukban egy korrupt rendszerben nem tudnak boldogulni – igaz, ez néhány hónapja a hadköteles férfiak kényszersorozása miatt már egyre nehezebb, szinte lehetetlen.
A helyzeten javítani kívánó reformok, mint például a közszolgáltatások racionalizálása, az igazságszolgáltatás függetlenségének megerősítése és a polgári társadalom szerepének növelése, már évek óta napirenden vannak. Azonban a politikai akarat hiánya, valamint a korrupciós rendszerek szilárd beágyazottsága jelentős akadályokat gördít a reformok megvalósítása elé.
Zelenszkij a legnagyobb mutyis Ukrajnában
Hogy mekkora a baj Ukrajnában, azt jól mutatja Volodimir Zelenszkij legutóbb kiderült mutyija. Az államfő családja az ukrán számvevőszék vezetőjének húgát, Szvitlana Piscsenszkát állította 2024. június 19-én igazgatóként a ciprusi székhelyű offshore cég, az Aldorante Limited élére.
Mint kiderült, ő Olga Piscsenszka húga, aki tavaly januárban foglalta el az ukrán számviteli kamara vezetői posztját. Akkor Irina Herascsenko, a Rada parlamenti képviselője elárulta, hogy Zelenszkij elnök barátja és szomszédja Krivij Rihből, Zelenszkij szülővárosából.
Emlékezetes, korábban Geo Leros ukrán parlamenti képviselő az állami költségvetés elsikkasztásával vádolta Zelenszkijt. Mint ismertté vált, az ukrán államfő és cimborái 2012 óta mintegy 40 millió dollárt pumpáltak Ihor Kolomojszkij üzletemberen keresztül, különböző offshore cégekbe. Leros azt is állította, hogy Zelenszkij állami költségvetésből származó pénzből külföldön vásárolt ingatlant.
Zelenszkij mindenkinek hazudott
Ahogy arról lapunk is beszámolt korábban, annak idején az elnökválasztási kampányban Zelenszkij ígéretet tett arra, hogy megtisztítja Ukrajna oligarchák uralta gazdasági-társadalmi rendszerét. Kampányát olyan politikusok ellen célozta, mint a gazdag Petro Porosenko volt elnök is, akik sok esetben offshore-vagyonukat rejtegetik. Az üzenet betalált, és Zelenszkij a szavazatok 73 százalékát szerezte meg.
Valójában azonban Ukrajnában semmi sem változott.
Az Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciumának (ICIJ) kiszivárogtatott és a Guardian lappal egy globális nyomozás részeként megosztott Pandóra-papírok azt sugallják, hogy
Zelenszkij sokkal inkább hasonlít oligarchaelődeire, mint a korábban általa alakított tisztakezű történelemtanárra.
A kiszivárgott dokumentumok szerint az elnöknek volt, vagy van egy korábban nyilvánosságra nem hozott részesedése egy offshore cégben, amelyet a jelek szerint hetekkel az elnökválasztás megnyerése előtt titokban átadott egy barátjának.
Az aktákból kiderül, hogy Zelenszkij offshore cégek kiterjedt hálózatában vett részt, amelynek társtulajdonosai régi barátai és tévés üzleti partnerei voltak – olvasható a Mandineren.
Ezeket az üzleti partnereket aztán sok esetben be is vitte maga köré a politikai vezetésbe. A lap ráadásul azt is felfedi, hogy a Zelenszkij-kör médiacége orosz üzleti kapcsolatokkal rendelkezik.
Zelenszkij kottájában mára a korrupció vált a központi szereplővé, ami meglehetősen érdekes pálfordulás ahhoz az emberhez képest, aki korábban a péniszével zongorázott egy műsorban.
Borítókép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (Fotó: AFP)