Ukrajna NATO-tagságát a brit kormány változatlanul támogatja

Ukrajna továbbra is „visszafordíthatatlan úton halad a NATO-csatlakozás felé” – jelentette ki Keir Starmer brit miniszterelnök Volodimir Zelenszkijjel folytatott megbeszélésén. A kijelentés ellentétben áll a Trump-adminisztráció megközelítésével, amely szerint Ukrajna NATO-tagsága jelenleg nem reális lehetőség.

2025. 02. 15. 12:07
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Keir Starmer brit miniszterelnök
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Keir Starmer brit miniszterelnök megerősítette, hogy az Egyesült Királyság továbbra is támogatja Ukrajna csatlakozását a NATO-hoz, és szerinte az ország „visszafordíthatatlan úton” halad a katonai szövetség felé. A brit és az ukrán vezető pénteken egyeztetett telefonon, alig egy nappal azután, hogy Donald Trump amerikai elnök újságíróknak azt mondta, nem támogatja Ukrajna NATO-csatlakozását.

Starmer támogatja Ukrajna NATO-csatlakozását az amerikai álláspont ellenére
Starmer támogatja Ukrajna NATO-csatlakozását az amerikai álláspont ellenére
Fotó: AFP

A Downing Street közleménye szerint Starmer hangsúlyozta: 

Ukrajnával kapcsolatos döntések Ukrajna bevonásával kell hogy megszülessenek.

A brit kormányfő szerint Kijevnek erős biztonsági garanciákra, további katonai támogatásra és egy szuverén jövő biztosítására van szüksége, és számíthat a brit kormány elkötelezettségére. A beszélgetés során Starmer és Zelenszkij megállapodtak abban, hogy a következő hetekben folytatják az egyeztetéseket.

Trump és Starmer eltérő álláspontja Ukrajna kapcsán

Keir Starmer kijelentései szöges ellentétben állnak a Trump-adminisztráció legutóbbi nyilatkozataival. Az amerikai elnök csütörtökön azt mondta, hogy „egy olyan helyzetben, amelyben Oroszország jelenleg van”, nem tartja valószínűnek, hogy Ukrajna csatlakozhat a NATO-hoz.

Ezt a megközelítést tükrözte Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter is, aki egy brüsszeli konferencián kijelentette, hogy Ukrajna 2014 előtti határainak visszaállítása „nem reális célkitűzés”, és a NATO-tagság kérdését is bizonytalannak nevezte.

A brit kormány ennek ellenére ragaszkodik ahhoz a vállaláshoz, amelyet még Joe Biden elnöksége alatt tettek, miszerint Ukrajna NATO-tagsága hivatalosan is „visszafordíthatatlan” útra lépett a 2023-as washingtoni csúcstalálkozón. A Trump-adminisztráció egyértelművé tette, hogy inkább az orosz–ukrán háború gyors lezárására összpontosítana, míg a brit kormány az ukrán katonai támogatás fokozását tartja elsődlegesnek.

Zelenszkij a Nyugat egységét sürgeti

Volodimir Zelenszkij a brit kormányfővel folytatott beszélgetés során megerősítette, hogy Ukrajna nem mond le NATO-tagsági törekvéseiről, és továbbra is elkötelezett a katonai szövetséghez való csatlakozás mellett. Az ukrán elnök egyértelművé tette, hogy Oroszország nem mutat hajlandóságot a háború diplomáciai lezárására, és szerinte Putyin célja továbbra is a Nyugat megtévesztése és a világ közvéleményének manipulálása.

A brit kormányfő a beszélgetésben kiemelte, hogy az ukrán nép hősies ellenállásának harmadik évfordulója közeledik, és ezt a pillanatot a nemzetközi közösségnek arra kellene felhasználnia, hogy megerősítse támogatását Kijev felé. 

A Downing Street közleménye szerint a felek megbeszélték Starmer korábbi kijevi látogatásának tapasztalatait is, valamint egyeztettek a Müncheni Biztonságpolitikai Konferencia előkészületeiről, ahol Ukrajna támogatása várhatóan központi téma lesz.

Az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok eltérő stratégiája

Miközben Starmer és a brit kormányzat teljes támogatásáról biztosította Ukrajnát, az Egyesült Államok részéről egyre inkább az a stratégia rajzolódik ki, hogy Washington az európai országokra bízná a konfliktusban való aktívabb szerepvállalást.

Donald Trump és adminisztrációja világossá tette, hogy Európának nagyobb felelősséget kellene vállalnia Ukrajna támogatásában, míg az Egyesült Államok inkább az orosz–ukrán háború lezárására és a költségek csökkentésére helyezné a hangsúlyt.

David Lammy brit külügyminiszter pénteken találkozott J. D. Vance amerikai alelnökkel a müncheni konferencián, ahol a két fél egyetértett abban, hogy Ukrajnának részt kell vennie minden jövőbeli béketárgyaláson. Lammy később azt nyilatkozta, hogy „nagyon bátorító” volt a beszélgetés Vance-szel, és közös álláspontjuk szerint Kijevnek elengedhetetlen szerepe van az orosz–ukrán háború diplomáciai lezárásában.

Ezzel szemben Trump várható tárgyalásai Putyinnal és Zelenszkijjel inkább arra utalnak, hogy az Egyesült Államok kész lehet kompromisszumokat keresni Moszkvával.

A következő hetek döntőek lehetnek abban, hogy a nyugati szövetségesek milyen egységes álláspontot tudnak kialakítani Ukrajna NATO-tagságával és a háború jövőjével kapcsolatban.

Borítókép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Keir Starmer brit miniszterelnök (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.