Belebukhat a brüsszeli vezetés az elhibázott migrációs politikába

Az illegális migrációval újabb bűnözők érkezhetnek a kontinens országaiba, melyek már így is a bűn és a terror súlya alatt roskadoznak. A kitoloncolások azonban olaj is lehet a tűzre, mondta el lapunknak Horváth József biztonságpolitikai szakértő, aki az Európai Unió szerepét hangsúlyozta és aláhúzta, Magyarország jól döntött, amikor elutasította a migrációt.

2025. 03. 27. 12:29
Illusztráció Fotó: Ismael Adnan Yaqoob Forrás: Anadolu/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európa évek óta jelentős migrációs hullámmal szembesül. Az Európai Unió különösen a Közel-Keletről, Afrikából és Dél-Ázsiából érkező bevándorlók miatt szenved. Amíg egyes tagállamok a befogadás és integráció mellett érvelnek, mások szigorú határvédelmi intézkedésekkel állítják meg az illegális migrációt.

A migránsok 2025. január 15-én komppal érkeznek a tenerifei Los Cristianosba (Fotó: NurPhoto/AFP/Sabine Jacob)

Ennek következtében folyamatos a terrorfenyegetettség Európában, legutóbb egy Spanyolországból szökésben lévő marokkói dzsihadistát fogtak el Franciaországban. Mint kiderült, a radikalizálódott férfi már megpróbált Szíriába utazni, hogy csatlakozzon az Iszlám Államhoz (ISIS).

A baloldali spanyol kormány Trump bejelentése után, miszerint az Egyesült Államok kitoloncolja az illegális migránsokat, azt mondta, hogy Madrid befogadja az onnan kitoloncoltakat

– mondta el lapunknak Horváth József biztonságpolitikai szakértő, a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet vezetője.

Az, hogy most egy terroristát elkaptak, csak a jéghegy csúcsa, tette hozzá a szakértő.

Horváth József (Fotó: Éberling András)

Az elmúlt években Európa-szerte számtalan olyan támadás és terrorcselekmény történt, mely az illegális migráció következménye volt. 2023 decemberében Párizsban egy embert késsel megölt, két másikat pedig kalapáccsal megsebesített egy támadó az Eiffel-torony közelében, miközben szemtanúk szerint azt kiáltotta, hogy „Allah Akbar”.

Idén februárban egy férfi késsel támadt járókelőkre és rendőrökre az északkelet-franciaországi Mulhouse városában, a német határ közelében. A támadás következtében egy 69 éves portugál állampolgár életét vesztette, míg két rendőr súlyosan, további három pedig könnyebben megsérült. Emmanuel Macron francia elnök iszlamista támadásnak minősítette az incidenst.

Mint kiderült, ez a férfi is ismert volt már a hatóságok előtt, mint sok hasonló esetben mások is. Idén februárban ismét terrortámadásokra szólított fel az Iszlám Állam a németországi karneváli rendezvényeken. Az európai hatóságok aggódnak a fiatal muszlimok miatt is, akik a közösségi médiában találkoznak a propagandaüzenetekkel, és gyorsan radikalizálódhatnak.

Szakértők szerint a merényletekkel, illetve azzal, hogy a terrortámadások lehetőségét előtérben tartják, sokkban és félelemben akarják tartani az európai lakosságot az iszlamisták.

A korábbi Biden-adminisztráció bevallása szerint az Egyesült Államokba korábban évente 60-65 ezer migráns érkezett a Közel-Keletről és Észak-Afrikából. Köztük számos radikális iszlamista is, akiket ha most kitoloncolnak, akkor nyilvánvalóan Európa felé veszik az irányt

– mutatott rá Horváth József.

Itt egy többszörös veszélyhelyzetet látunk, azon túl, hogy folyamatos beáramlással állunk szemben, még azokban az európai országokban is, ahol migrációellenes kormányok alakulnak, az várható, hogy a düh fel fog erősödni, és a kitoloncolásokra a radikális iszlamisták terrortámadásokkal fognak válaszolni.

– Ezért volt jó Magyarország álláspontja a kezdettől fogva. Mert így vagy úgy, de mindig fájdalmasak és az országok belső biztonságára veszélyesek a legjobb döntések is, ha egyszer már beengedték a migránsokat, hangsúlyozta.

Orbán Viktor miniszterelnök már évekkel ezelőtt is azt mondta, hogy nem a bajt kell idehozni, hanem helyben segíteni. Horváth József a német kormány menekültprogramjáról is beszélt.

Olaf Scholz kormánya a választási kampány idején elindított egy kitoloncolási programot, egy repülőgép indult vissza Afganisztánba, de azóta másik hárommal újabb embereket hoztak onnan. Ha megindulnak a kitoloncolások, akkor azzal is számolni kell, hogy az adott országban élő másod- vagy harmadgenerációs iszlám gyökerű állampolgárok – és ilyenből sok él Németországban – úgy élik ezt meg, mint egy ellenük indított támadást, ami szintén a radikalizmus erősödésének lesz a táptalaja.

A szakértő szerint Európában már hosszú időre el van vetve a terror magva, ha ezeket a személyeket nagy létszámban ellenőrzés nélkül beengedi egy-egy ország.

Ez évtizedekre munkát fog adni az adott szolgálatoknak és rendőri szerveknek.

Kérdés, hogy vajon mikor látja be Brüsszel, hogy tévedett?

Az Európai Unió álságos migrációs politikája és a kontinenst sújtó migránsválság kapcsán a szakértő úgy fogalmazott:

Brüsszel és az európai uniós vezetése egyet tehetne, hogy belátja, hogy elrontotta, hibázott, és ennek vállalja a következményeit. Akár egy előre hozott uniós választással is, tekintettel az orosz–ukrán háború kezelésére, az Egyesült Államokkal való szembefordulásra, valamint az illegális migráció támogatására, amivel szemben az európai állampolgárok többször is kifejezték nemtetszésüket

– összegezte Horváth József.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Anadolu/AFP/Ismael Adnan Yaqoob)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.