Brüsszel szerint minden európai polgárnak érdemes lenne egy háromnapos túlélőcsomagot összeállítania, amely segítene átvészelni egy háborús vagy másféle válság első időszakát, erről lapunk is beszámolt. Az uniós vezetés által javasolt készlet része például palackozott víz, zseblámpa, gyógyszer, dokumentumok vízhatlan tokban, sőt egy svájci bicska is.

Fotó: AFP
Az uniós bizottság azt javasolja, hogy ne csak a háztartások halmozzanak fel vészhelyzeti készleteket, hanem a tagállamok is raktározzanak gyógyszereket, alapvető nyersanyagokat, élelmiszereket és energiát, valamint rendelkezzenek a minimális vízellátást biztosító rendszerekkel is.
A stratégia szerint az Európai Bizottság azt javasolja, hogy minden tagállam legalább évente rendezzen a válságokra felkészítő napot, hogy a civil lakosság és a vállalkozások is tudatosítsák a katasztrófákkal szembeni ellenálló képesség szükségességét.
Hadja Lahbib válságkezelésért felelős uniós biztos kiemelte: mivel az Európai Unió egyre összetettebb válságokkal és kihívásokkal néz szembe, az EU iránymutatásokkal kívánja támogatni a tagállamokat és javítani Európa képességét az újonnan jelentkező fenyegetések megelőzésére és a reagálásra.
Háborúra készítik fel a lakosságot
Az Európai Bizottság javaslata ugyanakkor nem is annyira meglepő, ha azt nézzük, hogy Nyugat-Európa egyes országaiban már hónapok óta háborúra készítik fel a lakosságot.
Lapunk is beszámolt róla, a francia kormány nyárig átfogó túlélési kézikönyvet tervez kiküldeni minden francia háztartásba. A mintegy húszoldalas kiadvány részletesen ismerteti, milyen lépéseket kell tenni háború vagy egyéb válsághelyzet esetén. A kézikönyv három fő részből áll.
Az első a szolidaritás fontosságára hívja fel a figyelmet, és olyan praktikus tanácsokat ad, mint például hogy gyűjtsék össze a szomszédok elérhetőségeit. Emellett piktogramokkal illusztrálva mutatja be a javasolt túlélőkészlet tartalmát, beleértve a víz, a konzervek, az elemek és a gyógyszerek készletezését.
A második rész a vészhelyzeti telefonszámokat és a különböző típusú krízishelyzetekben követendő lépéseket ismerteti. Megtudhatjuk például, hogy nukleáris baleset esetén be kell zárni az ajtókat. Az utolsó fejezet arra ösztönzi az állampolgárokat, hogy csatlakozzanak különböző tartalékos szervezetekhez.
A miniszterelnöki hivatal közleménye szerint a dokumentum célja a lakosság ellenálló képességének biztosítása mindenféle válsággal szemben, legyen az természeti, technológiai, kiber- vagy biztonsági jellegű. A terjesztés pontos módját még nem határozták meg.