Háborúval riogatnak hónapok óta Nyugat-Európában

Az Európai Bizottság javaslata a 72 órás túlélőcsomagról nem is olyan meglepő, ha azt nézzük, hogy Nyugat-Európában hónapok óta riogatják a lakosságot. Háborúra készítik fel az európaiakat.

2025. 04. 01. 15:06
Illusztráció Forrás: Pexels
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Brüsszel szerint minden európai polgárnak érdemes lenne egy háromnapos túlélőcsomagot összeállítania, amely segítene átvészelni egy háborús vagy másféle válság első időszakát, erről lapunk is beszámolt. Az uniós vezetés által javasolt készlet része például palackozott víz, zseblámpa, gyógyszer, dokumentumok vízhatlan tokban, sőt egy svájci bicska is.

Brüsszel szerint minden európai polgárnak érdemes lenne egy háromnapos túlélőcsomagot összeállítania, amely segítene átvészelni egy háborús vagy másféle válság első időszakát
Brüsszel szerint minden európai polgárnak érdemes lenne egy háromnapos túlélőcsomagot összeállítania, amely segítene átvészelni egy háborús vagy másféle válság első időszakát
Fotó: AFP

Az uniós bizottság azt javasolja, hogy ne csak a háztartások halmozzanak fel vészhelyzeti készleteket, hanem a tagállamok is raktározzanak gyógyszereket, alapvető nyersanyagokat, élelmiszereket és energiát, valamint rendelkezzenek a minimális vízellátást biztosító rendszerekkel is. 

A stratégia szerint az Európai Bizottság azt javasolja, hogy minden tagállam legalább évente rendezzen a válságokra felkészítő napot, hogy a civil lakosság és a vállalkozások is tudatosítsák a katasztrófákkal szembeni ellenálló képesség szükségességét. 

Hadja Lahbib válságkezelésért felelős uniós biztos kiemelte: mivel az Európai Unió egyre összetettebb válságokkal és kihívásokkal néz szembe, az EU iránymutatásokkal kívánja támogatni a tagállamokat és javítani Európa képességét az újonnan jelentkező fenyegetések megelőzésére és a reagálásra.

Háborúra készítik fel a lakosságot

Az Európai Bizottság javaslata ugyanakkor nem is annyira meglepő, ha azt nézzük, hogy Nyugat-Európa egyes országaiban már hónapok óta háborúra készítik fel a lakosságot. 

Lapunk is beszámolt róla, a francia kormány nyárig átfogó túlélési kézikönyvet tervez kiküldeni minden francia háztartásba. A mintegy húszoldalas kiadvány részletesen ismerteti, milyen lépéseket kell tenni háború vagy egyéb válsághelyzet esetén. A kézikönyv három fő részből áll. 

Az első a szolidaritás fontosságára hívja fel a figyelmet, és olyan praktikus tanácsokat ad, mint például hogy gyűjtsék össze a szomszédok elérhetőségeit. Emellett piktogramokkal illusztrálva mutatja be a javasolt túlélőkészlet tartalmát, beleértve a víz, a konzervek, az elemek és a gyógyszerek készletezését.

A második rész a vészhelyzeti telefonszámokat és a különböző típusú krízishelyzetekben követendő lépéseket ismerteti. Megtudhatjuk például, hogy nukleáris baleset esetén be kell zárni az ajtókat. Az utolsó fejezet arra ösztönzi az állampolgárokat, hogy csatlakozzanak különböző tartalékos szervezetekhez.

A miniszterelnöki hivatal közleménye szerint a dokumentum célja a lakosság ellenálló képességének biztosítása mindenféle válsággal szemben, legyen az természeti, technológiai, kiber- vagy biztonsági jellegű. A terjesztés pontos módját még nem határozták meg.

De Svédország és Finnország is elkezdte felkészíteni a lakosságot egy esetleges krízisre, hangsúlyozva a polgárok felelősségét is. Tavaly novemberben mindkét ország frissített polgári felkészültségi útmutatókat küldött ki, amelyekben a háborúban való túlélésről adtak útmutatást. 

A svéd tájékoztatóban szerepel többek között, hogy egy támadás esetén Svédország minden 16 és 70 év közötti lakosa, nemre és állampolgárságra való tekintet nélkül képzettségének és tapasztalatának megfelelően köteles részt venni az ország védelmében. 

Útmutatást ad arra vonatkozóan, hogy milyen élelmiszereket és eszközöket szükséges felhalmoznia a háztartásoknak, és mi a teendő egy esetleges támadás esetén. Külön kitér arra is, hogy mi a teendő nukleáris támadás során.

Németországban pedig a vállalkozásokat készítik fel a harmadik világháború esetleges kirobbanására. A hamburgi kereskedelmi kamara például tavaly év végén olyan rendezvényt szervezett, amely során Jörn Plischke alezredes konkrét tanácsokkal látta el a cégeket egy esetleges háború esetére. 

javaslatok között szerepelt, hogy a német vállalatok törekedjenek az önellátásra, szerezzenek be például dízelgenerátort, illetve képezzenek minden száz alkalmazottra további öt kamionsofőrt, ugyanis ha Kelet-Európában háború lesz, Németországból hiányoznak majd a kamionsofőrök. 

Arra vonatkozóan is tervet kell készítenie a cégeknek, hogy vészhelyzet esetén melyik alkalmazottól mit várnak el. Háború esetén tervgazdálkodás, illetve jegyrendszer bevezetését is elrendelheti a német kormány. 

Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.