Csütörtök délután vette kezdetét az állam- és kormányfők kétnapos uniós csúcstalálkozója Brüsszelben, ahol a magyar érdekeket Orbán Viktor miniszterelnök képviseli. Az országvezetők két héttel ezelőtt a blokk előtti égető külpolitikai kérdéseket vitatták meg, csütörtökön pedig a brit–uniós tárgyalások és lehetséges kimenetelük, valamint az uniós klímatervek szerepelnek a napirenden. Pénteken aztán az EU–Afrika kapcsolatok, illetve a járványhelyzetben történő hatékony uniós koordináció lesznek a főbb tárgyalási pontok.
EU-csúcs: a brexit és a klíma a csütörtöki menüben
A brexit, a koronavírus és a klímastratégia a kétnapos uniós csúcstalálkozó központi témái. Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének idő előtt távoznia kellett, mert fertőzésveszélynek tette volna ki az országvezetőket.

Boris Johnson árgus szemekkel figyel Londonból
Egyáltalán nem biztos ugyanakkor, hogy az idén január 31-én a blokkból távozott Nagy-Britannia utoljára téma a huszonhetek között. Amennyiben elérhető közelségben marad a szabadkereskedelmi alku a szigetországgal, szó van róla, hogy rendkívüli uniós csúcstalálkozót tartanak annak érdekében, hogy mielőbb pecsét kerülhessen a megállapodásra.
Az uniós és brit fél kilenc tárgyalási forduló során sem tudott megegyezni a jövőbeli kapcsolatrendszer feltételeiről, kiváltképp a halászati- és versenypolitika, valamint az állami támogatások kérdésében.
Szerda este Ursula von der Leyen bizottsági és Charles Michel tanácsi elnök telefonon egyeztettek Boris Johnson brit kormányfővel. A Downing Street-i miniszterelnöki hivatal tájékoztatása szerint a kormányfő itt csalódottságát fejezte ki az előállt patthelyzet miatt, és abban egyezett meg az uniós vezetőkkel, hogy az EU-csúcsot követően, annak fejleményeinek fényében dönt a következő lépésekről.
Johnson eredetileg a csütörtöki, október 15-i dátumot jelölte meg határidőként: szerinte ha eddig nem sikerül előrelépést elérni, Nagy-Britannia egyszerűen elsétál a tárgyalóasztaltól.
Az EU-csúcsra érkezve mindenesetre valamennyi európai vezető összezárt, és figyelmeztettek: nem minden áron akarnak megállapodásra jutni Londonnal.

Fotó: Fischer Zoltán /MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda
Egységes tesztelési és karanténstratégia
Ahogy azt Orbán Viktor is hangoztatta brüsszeli beköszönő videójában, a találkozó egyik legfontosabb kérdése a koronavírus-járvány, az ellene való védekezés, illetve az ezzel kapcsolatos európai koordináció. Utóbbi kapcsán a tagállamokat tömörítő tanács kedden tett javaslatot az egységes színkódok, karanténszabályok és összehangolt utazási korlátozások kialakítására. Eszerint az Európai Járványügyi Központ hetente közzé tesz majd egy aktuális, a tagállamokat fertőzöttségi szempontból vörösre, narancsra és zöldre színező térképet. Az EU-csúcson megvitatandó tervek között szintén szerepel, hogy
a tagállamoknak kötelező lehet legalább az járványintézkedéseik hatályba lépése előtt 24 órával azokról tájékoztatást adni.
A közös keretrendszer részévé válhat majd az is, hogy milyen tesztelési és karanténszabályok vonatkozzanak a beutazókra, illetve, hogy egyetlen EU-ország se tilthassa meg, hogy zöld zónából utazók érkezzenek a területére.
Az EU azt szeretné továbbá, ha a tagállamok nem élnének tiltással az EU-állampolgárok előtt, hanem teszttel vagy karanténnal tennék biztonságossá a beutazást.

Az Európai Unió kétnapos brüsszeli csúcstalálkozójának első napi ülése 2020. július 17-én. A tagállamok vezetői a koronavírus-járvány miatt utoljára februárban találkoztak személyesen.
Fotó: MTI/EPA/Reuters/Francois Lenoir
Meddig mehet személyesen?
Az országvezetőknek a pandémia kirobbanása óta ez a harmadik személyes csúcstalálkozója Brüsszelben, tavasszal videókonferencián egyeztettek az uniós kérdésekről. Egyre több szó esik arról is, hogy a romló járványügyi mutatók miatt kockázatosak az ülések, így hamarosan visszatérhet a virtuális formátum.
Ezt azonban sok diplomata magától értetődően nem szereti, ugyanis egy-egy fajsúlyos találkozón a folyosói egyeztetéseknek nagy szerep jut.
Egyébként már most is közbe-közbeszól a koronavírus: Matuesz Morawieckzi lengyel kormányfő karanténban van, így a jelenlegi csúcstalálkozón ott sincs személyesen. Ursula von der Leyennek pedig csütörtök délután sebtében kellett elhagynia a találkozót, miután egy kollégájáról kiderült, hogy fertőzött.
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Orbán Viktor: „Ukrajna EU-csatlakozása rossz üzlet lenne”
A kormányfő szerint az ukrán csatlakozás gazdasági instabilitást hozna.

Egy bejegyzés miatt 8 órán keresztül tartották fogva a rendőrök volt kollégájukat
Orwelli világra figyelmeztet az egykori rendőr.

Izrael légicsapást mért a Hamászra
Izrael szerint a terroristák gyakran szándékosan civil infrastruktúra mögé rejtőznek.

Ukrajna határozott választ adott a drónokra
Az összes eszközt megsemmisítette a légvédelem.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Képek és videó is előkerült a tiszavasvári vonatbalesetről

Hiába tagadja Karácsony, nagyon is létezik a Városháza-ügy – Megszereztük a vádiratot!

Heti karrier- és pénzhoroszkóp május 12-18.: az Ikrek ne menjen bele szócsatákba, a Mérleg vigyázzon a pénzére

Szalay-Bobrovniczky Kristóf: Igen, lebuktam + videó

Most érkezett: brutális vonatbaleset történt, a tűzoltók már a helyszínen

Óriási balhé a Fradinál: az edző a kispadra lökte az üvöltöző játékosát + videó

Hatalmas, meglepő titok derült ki Orbán egyik véresszájú ellenfeléről

Makacs zsír a páraelszívón? Ezzel a trükkel 5 perc alatt tiszta lesz

Nahát – két cseppet sem bizalomgerjesztő outsider öregúr kellett ahhoz, hogy a Nyugat megint értelmes dolgokat csináljon!

Érettségin okozott botrányt Szabó Bálint + videó

Csillag István leleplezte Orbánék fondorlatos tervét – demagógiából ötös!

Magyar Péter véres bosszút esküdött, Donald Tuskot is túlszárnyalná a leszámolásban
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Orbán Viktor: „Ukrajna EU-csatlakozása rossz üzlet lenne”
A kormányfő szerint az ukrán csatlakozás gazdasági instabilitást hozna.

Egy bejegyzés miatt 8 órán keresztül tartották fogva a rendőrök volt kollégájukat
Orwelli világra figyelmeztet az egykori rendőr.

Izrael légicsapást mért a Hamászra
Izrael szerint a terroristák gyakran szándékosan civil infrastruktúra mögé rejtőznek.

Ukrajna határozott választ adott a drónokra
Az összes eszközt megsemmisítette a légvédelem.