Operettbemutatót tartanak a Békéscsabai Jókai Színházban

Március 14-én Huszka Jenő Mária főhadnagy című operettjét mutatják be a Békéscsabai Jókai Színházban az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 170. évfordulója jegyében – közölték a szervezők az MTI-vel.

Forrás: MTI2019. 03. 05. 22:05
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint írják, az előadás a Budapesti Operettszínház, a Békéscsabai Jókai Színház, a Veszprémi Petőfi Színház és a Magyar Zenés Színház együttműködésében valósul meg. A produkcióban Mária főhadnagyként Lévai Enikő és Bori Réka látható, az előadás főbb szerepeit Domoszlai Sándor, Kalocsai Zsuzsa, Virágh József, Laki Péter, Peller Károly, valamint Steinkohl Erika és Bodor Szabina alakítja.

A darab rendezője Seregi Zoltán, társrendezője Bozsó József. Az előadásban közreműködik a Magyar Zenés Színház tánckara, a Békéscsabai Jókai Színház színművészei és színiiskolásai, valamint a Budapesti Operettszínház szimfonikus zenekara.

Huszka Jenő valós történeten alapuló, Jókai Mór és Petőfi Sándor írásait felhasználó művét, a Mária főhadnagyot 1942-ben mutatták be. A szabadságharc Mária főhadnagya, Lebstück Mária, aki nő létére főhadnagyi rangig vitte a szabadságharc honvédseregében, Zágrábban született 1830. augusztus 15-én. Apja a legjobb nevelést akarta biztosítani gyermekének, ezért Bécsben élő nagybátyjához küldte, hogy a császárvárosban végezze iskoláit.

A nagybácsi, báró Simonich Boldizsár császári ezredes nagy hatást gyakorolt a fiatal lányra, aki 1848-ban, a bécsi forradalom kitörésekor férfiruhába bújt, és Lebstück Károly néven csatlakozott az egyetemi légióhoz. A bécsi forradalom leverése után Magyarországra szökött. Sikerült bekerülnie a német légióba, majd a tiroli vadászokhoz, sok csatában vett részt. Harcolt a branyiszkói áttörésnél és az 1849. februári kápolnai csatában is, ahol megsebesült. Hősies helytállását előléptetéssel jutalmazták.

Az 1848-49-es szabadságharc különös sorsú női tisztje nem sokkal halála előtt Jókai Mórnak mondta el élettörténetét, akinek róla írt novellája a Pesti Hírlapban jelent meg. Az ő emléke előtt tiszteleg Huszka Jenő és Szilágyi László operettje, bár a műfaj szabályai szerint happy enddel végződő történetből kimaradtak a tragikus fordulatok.

A színházak együttműködési megállapodása alapján 2019 szeptemberében a Veszprémi Petőfi Színházban, 2020 márciusában pedig a Budapesti Operettszínházban mutatják be a darabot.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.