– Kamaszkorában kezdett el dobolni. Nem tanult zenét előtte? Nem járt zeneiskolába? Nem énekelt kórusban sem?

Rudolf trónörökös tragédiáját viszik színre a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon
Júliusban mutatják be a musicalt, kettős szereposztásban.
– Kamaszkorában kezdett el dobolni. Nem tanult zenét előtte? Nem járt zeneiskolába? Nem énekelt kórusban sem?
– Nem, nem. Csak ami az alapkövetelmény volt az általános iskolában. Viszont a tanárok felhívták a szüleim figyelmét, hogy célszerű lenne engem valamilyen zenei órára beíratni. Van egy nagyon régi, dobokkal kapcsolatos élményem. Az egyik unokatestvérem a helyi zeneiskolában tanult, és egyszer meglátogattam gyakorlás közben. Beültem a zenesuli dobja mögé, és fantasztikusan jó érzés volt megütögetni. A zene világába csak pár évvel ezután csöppenhettem bele. Helyette elkezdtem sportolni, versenyszerűen úsztam tíz éven keresztül, 16 éves koromig. A sportot aztán pár évre felváltotta zene, de tizenegynéhány éve ismét rendszeresen sportolok. Serdülőkorom elején érdekelni kezdett a rockzene, megismerkedtem egy-két sráccal, akik egy zenekarban játszottak, és volt egy barátom, aki dobolt. Kérésemre elkezdett tanítgatni. Egy-két évig önszorgalomból tanultam, aztán a helyi zeneiskolában, Szombathelyen, mondhatni „gyorstalpalón” két évet. Mivel tudatában voltam annak, hogy a gyerekek már öt-hat éves korukban elkezdenek zenével foglalkozni, ahhoz, hogy én fel tudjak zárkózni, rengeteg energiát kellett belefektetnem, ezért 24-25 éves koromig szinte a próbaterem rabja voltam. Minden nap – sok esetben tíz-tizenkét órát – gyakoroltam.
– Megszállottként?
– Igen, mert szerettem volna ezt profi, országos vagy akár nemzetközi szinten művelni. Két évig jártam Nesztor Ivánhoz is, a dzsesszkonzi akkori dobtanárához, magánórákra. 2006-ban összeállítottam egy kottakiadványt dobosoknak, pár évre rá, 2009-ben pedig egy oktató DVD-t, és a filmen szereplő szerzeményekből, dobszólókból összeraktunk egy CD-re valót. Ez egyúttal az első szólólemezem volt 100% drumming címmel. Ezek a kiadványok országos terjesztésűek. A szakmai dolgokhoz kapcsolódik, hogy a Zenész magazin dobrovatát is vezettem közel két évig.
– Csak a szakma számára készített anyagokat?
– Nem. A most megjelent The Wondrous Stag/A Csodaszarvas című album igazából mindenkinek szól. Úgy gondolom, hogy ez az instrumentális lemez olyan lett, amiben a viszonylag fiatalok, de akár az idősebb korosztály is találhat hallgatnivalót. Ez a lángoló dobverő trükktechnikára épülő tűzshow-m zenéje is egyben.
– Honnan jött az ötlet, hogy a dobjátékot látvánnyal egészítse ki? Bennem mindig kérdéseket vet fel ez a gyakorlat, hogy vajon nem akarja-e az előadó valamilyen hiányosságról elterelni a figyelmet.
– Jogos a kérdés. Bárkinek is támad vizuális élményt fokozó ötlete, az nem mentesíti a szakma elsajátításától. Számomra mindig nagyon fontos volt a zenei eszközkészlet fejlesztése. Először meg kellett tanulni az alapokat, és arra építve szerettem volna egy egyedi stílust elsajátítani. A tüzes trükköket az addig már kész fundamentumokra építettem rá. Ennek ellenére az, hogy az ember verőkkel „bohóckodik”, a zenétől teljesen különálló dolog. Inkább show-elem. A dobfelszerelés egy olyan hangszer, amely jellegénél fogva a háttérbe szorul. Mindig kísérünk, alázatosan a produkciót kell szolgálni. Ez egy dobos alapvető feladata. Tempótartás, pontosság. Nagyon kevés olyan lehetőségünk nyílhat, amivel ezt a pozíciót megváltoztathatjuk.
– Miért pont a tűz ihlette meg?
– 2011-ben láttam egy számomra nagyon inspiráló előadást: Farkas Linda szólóprodukcióját. Kontaktbottal játszott, olyan mozdulatokkal, hogy közben nem ért hozzá az ujjaival, hanem átgördült a nyaka, a válla, a könyöke körül. Speciális, látványos technikákat használt. Ekkor már alkalmaztam verőtrükköket, és elhatároztam, hogy kipróbálom a tüzes verziót. A trükköket már kezdetben sem egyszerűen csak látványelemként használtam, hanem a dobolás részeként. Szóval az élmény hatására elgondolkoztam rajta, hogy a dobverőkre égő anyagokat szerkesztve vajon létre lehetne-e hozni valami egészen újat.
– Megtalálta a saját arcát, azt a stílust, ami csak önre jellemző?
– Mondhatni igen, de a saját stílust nem csak a tüzes ötletekben keresem. Sőt, legnagyobbrészt tűz nélkül dolgozom. Tény viszont, hogy ezt a technikát senki más nem használja jelenleg a világon. Úgy kell elképzelni, hogy a dobverő két végére lámpaolajjal, grillfolyadékkal átitatott, éghetetlen anyagból készült szövetet erősítettünk. Egy-egy ilyen tüzes effekt egy-másfél percen keresztül jelenhet meg egy-egy szerzeményben – amíg a folyadék kiég a szövetből.
– Beszélgessünk még egy kicsit A Csodaszarvas című lemezről: olyan misztikus az atmoszférája, mint egy fantasy film zenéje, befogadható és ugyanakkor szakmailag magas szintű és roppant igényes kivitelezésű kiadvány.
– A létrehozásban segítő művészek nélkül nem biztos, hogy ezt mind elmondhatnánk róla. A hangzásért Scheer Viktor volt felelős, Havancsák Gyula nemcsak a borítót, hanem az egész megjelenést tervezte, Tóth Tamás a fotókat és a kiadvánnyal kapcsolatos videókat készítette. Feltétlenül meg kell említenem Marius Pop barátomat Bukarestből, aki világszínvonalú gitárjátékával magasabb zenei szintre emelte a kiadványt. A Csodaszarvas egy misztikus, világzenei, dark-wave és fúziós hatásokat ötvöző kísérleti dalgyűjtemény. Nagyon lényeges szempont volt a zenék írásakor, hogy könnyen befogadható és a tűz által tükrözött atmoszférát tudjak benne teremteni. A Csodaszarvas útját párhuzamba állítottam a magyarság vándorlásával. Arra törekedtem, hogy a zenék hangulata a történet egyes részleteinek a hangulatát tükrözze. A történészek sem tudják földrajzilag egyértelműen behatárolni az eredetünket. Az biztos, hogy valahonnan kelet felől jöttek az őseink. Perzsia határaitól nem messze, a Kaukázustól északra indul a történet, ami a zenében görögös-perzsás, távol-keleties hangulatként jelenik meg, és ahogy jövünk a Kárpát-medence felé, annál hangsúlyosabban megjelenik benne a magyar népzene is.
– Családi vállalkozásukban üzletvezetőként dolgozik, üzletkötőként járja az országot. Milyen zenei feladatai vannak a közeljövőben?
– Az üzleti teendők mellett több projektben is közreműködöm. Újra elkezdtem koncertezgetni egy korábbi formációval, a román bluesgitáros, Marius Dobra triójában. Április 9-én lesz egy nagyobb szabású produkció: Török Ádámmal, Danics Dórával, Gidófalvy Attilával adjuk elő a Mispro Halhatatlanok című műsorát a szombathelyi Agora művelődési házban. Ebben a hónapban lesz még egy koncertem az Extra Blues Banddel és az előbb említett bluestrióval is, nemsokkal utána az Arkhé nevű formációval. Készül egy videó, amelyet a Dublinban élő Erdei Péter basszusgitáros barátomnak játszottam fel. Kaltenecker Zsolt billentyűzik a felvételen. A legtöbb időt a készülő drum’n’bass és egyéb elektronikus zenei hatásokat ötvöző lemezem elkészítésével töltöm. Májusban készül egy tűzzsonglőr-dobos felvétel a Ság-hegy kürtőjében, ugyanitt forgatták az Eragon című hollywoodi filmet is.
Júliusban mutatják be a musicalt, kettős szereposztásban.
Az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum „Ragyogj! – Ékszerek ideje” című időszaki tárlatát októberi megnyitása óta közel hatvanezren tekintették meg.
A Hurts július 11-én ad koncertet a Budapest Parkban.
Húsz zenekar lép fel a ma kezdődő II. Budapest GipsyFesten.
Drámai fordulat várható a hétvégi időjárásban
Kiderült, mi robbant fel barkácsolás közben a Fejér megyei fiatalember kezében
Havazás jön, amit megszenved a szervezetünk
Megelégelte a NAV, hogy nem értik a magyarok: most közleményben magyarázza el, hová tűnnek a hivatalos levelek
Most miért kell, régen pedig miért nem kellett leölni a marhákat a száj- és körömfájás járvány miatt? Íme a válasz!
Benzines és dízeles autók betiltása az EU-ban: Ursula von der Leyen megtört – teljes fordulat jöhet a 2035-ös dátumban
Slot váratlan húzása a Real Madrid-ügyre Szoboszlainak is üzenetértékű
Rossz hírt kaptak Szoboszlai Dominikék
Pofon a FIFA-tól Marco Rossi válogatottjának, a románok is dühönghetnek
A Liverpool meccsén súlyos játékvezetői hiba történt, elismerték az illetékesek! + videó
Hírek érkeztek az eltűnt zalaegerszegi kétéves kislányról
Arne Slot brutálisan őszinte volt a Szoboszlai Dominiket is érintő kérdésben
Júliusban mutatják be a musicalt, kettős szereposztásban.
Az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum „Ragyogj! – Ékszerek ideje” című időszaki tárlatát októberi megnyitása óta közel hatvanezren tekintették meg.
A Hurts július 11-én ad koncertet a Budapest Parkban.
Húsz zenekar lép fel a ma kezdődő II. Budapest GipsyFesten.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.