Felrázni a brassói csendes életet

Rendületlenül címmel zenés történelmi játékot mutatnak be Brassóban június 9-én, a Brassó megyei magyar ifjak napja alkalmából. A Kárpát-medence különböző tájairól érkezett szereplőkkel előadott, Szózat ihlette színházi előadás a magyarságtudatot, az önkényuralom elutasítását, valamint a toleranciát állítja előtérbe. Kökösi Attila erdélyi koncertszervező a történelmi játék születésének körülményeiről és céljairól beszélt.

2019. 05. 30. 6:55
A Szózat ihlette darabban Rudán Joe is fellép Fotó: Éberling András
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A kilencvenes évek elején-közepén négy éven keresztül Loksi Blues Café néven rockpubot üzemeltettem, a nevet aztán megörökölte az általam alapított szociokulturális egyesület – magyarázza a brassói származású Kökösi Attila, hozzátéve: elsődleges feladatának tekinti a magyar rockzenei produkciók támogatását, terjesztését.

Miután továbbra is volt igény erre a fajta zenére, úgy gondolta, céljait leginkább egyesületi formában tudja megvalósítani. Nem csupán az egyik legjelentősebb erdélyi rendezvényen, az évről évre ismétlődő szabadtéri brassói magyar napokon, de a kisebb klubokban is szívesen léptet föl anyaországi és erdélyi rockzenekarokat.

A Szózat ihlette darabban Rudán Joe is fellép
Fotó: Éberling András

Az erdélyi koncertszervező elmondása szerint a másik, nem kevésbé fontos cél a nemzeti érzelmek, a magyarságtudat rockzene általi terjesztése. – Úgy gondoltam, föl kellene éleszteni a régóta szunnyadó nemzeti vonalat – hangsúlyozta Kökösi, majd megjegyezte:

– Mindezt alátámasztja az a szerencsétlenül sikerült, két évvel korábbi március 15-i ünnepség, amikor a magyar, illetve a székely himnusz eléneklése között Brassóban bemutattak egy színielőadást, amelynek témája köszönőviszonyban sem volt szabadságharcunk eszméivel.

Harmadik célkitűzésként a brassói magyar fiatalság személyiségfejlesztését, illetve a vezetőképzést jelölte meg. – Vannak táncosaink, amatőr színészeink, énekeseink, továbbá jó kapcsolatot ápolunk az anyaországi, illetve felvidéki előadókkal; a kettő összekovácsolásával az említett célkitűzések megvalósíthatók – sorolta a szervező, kifejtve, hogy az embernek háromféle kritériumot kell teljesítenie: egyéni, családi, illetve közösségi szintűt.

– Ugyanakkor lényeges az egyén testi, lelki, szellemi fejlődése – állítja Kökösi, aki szerint elengedhetetlen a Brassó megyei magyar közösség lelkületének javítása. Annál is inkább, mert a mai tizenéves brassói gyermekekben tapasztalata szerint – amelyet egy Atilla Fiai Társulat-koncerten előadott A honfoglalástól az István, a királyig táncelőadás erősített meg benne – ott szunnyad a magyarságtudat, csupán elő kell csalogatni. Ha a Brassó környéki magyar falvak elvesznek, akkor velük megy Brassó is.

Innen jött az ötlet a brassói rockszínház létrehozására, ezen belül egy száznegyven perces, zenés történelmi játék színrevitelére. A Rendületlenül című darab felöleli a Kárpát-medencei, illetve a barcasági magyarok történelmének – a honfoglalástól a rendszerváltásig terjedő időszak – legfontosabb pillanatait.

A címadó dalt Szepesi Richárd, a Szkítia zenekar énekes-szerzője komponálta, a darab címe pedig Vadkerti Imre ötlete alapján született, akit nemzeti imádságunk, a Szózat első sora ihletett.

A zeneműben a történelmi eseményeken kívül megszólal egy dal a vallásszabadságról, a zenei részeket pedig a felvidéki Wass Albert-díjas Jónás Csaba, a kőhalomszéki Márkos Ervin Sándor, valamint a négyfalusi Iani András által előadott versek és prózák kötik majd össze.

Az elszakított nemzetek egységét nem csupán a nemzeti összetartozás napjára időzített előadás szimbolizálja, de az is, hogy a szereplők a Kárpát-medence több történelmi régiójából – Vajdaság, Erdély, Felvidék, illetve Magyarország több városa – érkeztek. – A próza-, vagyis versmondás váltakozik a rockzenével, illetve a tánccal – ecseteli Kökösi Attila, hozzátéve, hogy a színházi darab nem az elmúlt ezer év elsiratásáról, nem a mellettük élő nemzetiségek bántásáról, hanem az etnikai és vallási másság elfogadásáról, az önkényuralom-ellenességről, az előremutatásról szól.

Az előadás szereplőválogatásánál az emberi tényezőt, az eszmével való azonosulást tekintették a legfontosabb kritériumnak. Így esett a választás többek között Szepesi Richárd, Szabó Előd, Rudán Joe, Fehér Nóra, valamint Vadkerti Imre énekesekre.

– Az előadás részint önerőből, részint néhány helyi cég támogatásával valósulhat meg – mondta büszkén a szervező, hozzátéve: – Reméljük, a magyarországi alapítványok felfigyelnek tevékenységünkre, és a jövőben támogatják majd elképzeléseinket.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.