Eltávozott az Arany Csalogány

Dél-amerikai ritmusok, egzotikus hangzás, kongadobok, fülbemászó dallam: nem is kell több, hogy egy dal sláger lehessen. Ez volt a Lady Carneval.

2019. 10. 03. 6:55
Czech legendary pop singer Karel Gott acknowledges ovations on a stage during a concert in Prague
CZECH-SINGER/ Fotó: Reuters
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dél-amerikai ritmusok, egzotikus hangzás, kongadobok, fülbemászó dallam: nem is kell több, hogy egy dal sláger lehessen. Ez volt a Lady Carneval. S ha ezt egy jóképű férfiú énekli, semmi sem menti meg őt a jól megérdemelt sikertől, ahogy azt Karel Gott, az akkor még csehszlovák énekes pályája példázza.

A hazai közönség a magyar pályatárs, Korda György döntőbe jutott dalát énekelve, az egyik hatvanas évekbeli táncdalfesztivál gálaműsorán ismerhette meg őt. Persze nem maradhatott el a szokásos összeméregetés: Hol „csehszlovák Tom Jones­nak”, hol Engelbert Humperdinck kelet-európai helytartójának titulálták, de a Kelet Sinatrájaként is emlegették.

Fotó: Reuters

Pedig csak önmagát adta. Ahogy Milos Zeman cseh elnök fogalmazott: egész életét másoknak, a zenének szentelte, számos nemzedék sokat köszönhet neki. A hatéves kora óta Prágában élő, operisztikus adottságú énekesnek az elmúlt ötven esztendőben nem véletlenül ítélték oda negyvenkettedszerre is az Arany Csalogány-díjat, illetve harminchét alkalommal a legjobb férfi énekesnek járó elismerést. Ezenfelül hazájában minden létező és elképzelhető kitüntetést besöpört.

A hatvanas évek elejétől, neves dzsesszegyüttesek kíséretével már prágai kávéházakban szórakoztatta a nagyérdeműt, de kvalitásait elismerve felvételt nyert a Prágai Konzervatórium opera szakára is. Első kislemeze 1962-ben látott napvilágot, amellyel hazájában nagy sikert aratott. A nemzetközi közönség a Cannes-ban évről évre megrendezett fesztiválon ismerhette és szerette meg.

Ennek hatására a szigorú kommunista elvek mentén működő csehszlovák vezetés – kivételesen – még Las Vegas-i fellépést is engedélyezett volna neki, ám az aranytorkú előadó inkább Németországot választotta. A német nyelvterületen való népszerűsége okán, 1968-ban osztrák színekben benevezett az Eurovíziós dalfesztiválra, ahol az előkelő 13. helyezésig jutott. Kvalitásaira jellemző, hogy a népdaltól az operettig, a balladától a hagyományos táncdalig minden műfajban jeleskedett. Ennek köszönhetően a német Polydor lemezkiadó cég amellett, hogy harminchárom esztendő alatt százhuszonöt albumot jelentetett meg az énekessel, egész életére szóló lemezszerződést is aláírt vele. Pályafutása során negyvenmillió hanghordozója talált gazdára.

Esetében megdőlt a mondás, hogy saját hazájában senki sem lehet próféta. Karel Gott népszerűsége a nemzetközi sikerek mellett mind Csehországban, mind Szlovákiában csúcsokat döntött.

Ezenkívül tévésorozatot forgattak vele, parfümöt neveztek el róla, sőt rövid időre múzeumot is nyitott. Még államfőnek is javasolták.

A rendszerváltáskor bejelentette visszavonulását, ám közönsége másként döntött. A búcsúturnén megélt frenetikus siker, a közönség szeretete fogva tartotta, nem szabadulhatott a színpadtól. Talán nem is akart igazán. Valószínűleg akkor ötlött fel benne komolyan a búcsú gondolata, amikor szembesült a kegyetlen kórral.

Karel Gottot kedden éjszaka álmában, családja körében érte a halál. Nyolcvanéves volt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.