Járjunk múzeumba otthonról

A Google Arts & Culture aloldala több mint ötszáz múzeummal és galériával fogott össze, hogy bárki otthonról, virtuálisan megnézhessen kiállításokat vagy bejárhassa a világ nagyobb múzeumait.

Pataki Tamás
2020. 03. 16. 8:48
Meet Vincent Van Gogh Experience opens in London
epa08197303 A gallery assistant interacts with a display of artworks by Dutch artist Vincent Van Gogh (1853-1890) during the press view of the exhibition 'Meet Vincent van Gogh' on the South Bank in London, Britain, 06 February 2020. The touring show, created by Amsterdam's Van Gogh Museum, opens to the public on 07 February 2020. EPA/NEIL HALL Fotó: MTI/EPA/Neil Hall
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A korszellemre igen jellemző, hogy csak akkor jövünk rá, mennyire elmennénk múzeumba, ha éppen arról döntenek, hogy a koronavírus miatt bezárják a világ összes nagy múzeumát. De ha nem érjük be könyvekkel és házi mozival, akkor sem kell csüggednünk. A Google Arts & Culture aloldala több mint ötszáz múzeummal és galériával fogott össze, hogy bárki otthonról, virtuálisan megnézhessen kiállításokat vagy bejárhassa a világ nagyobb múzeumait, így többek között a londoni British Museumot vagy az amszterdami Van Gogh Múzeumot is bejárhatjuk otthonról. Mivel mától az iskolák is bezárnak, ezek a virtuális séták jó kulturális alternatívák lehetnek az otthon ülő diá­koknak is.

A British Museumban gyűjteményé­ben megtalálhatók a világ leghíresebb archeológiai leletei: az 1802-ben megszerzett rosette-i kő, a világ legrégibb üvege Egyiptomból (Kr. e. 1460), a páratlan múmiagyűjteménye, valamint a világ legnagyobb ékírásos gyűjteménye, tehát érdemes körülnézni benne. A washingtoni National Gallery of Art két online kiállítását lehet megnézni a Google-on keresztül: az első az 1740 és 1895 közötti amerikai divatról szól, a másik tárlatukon Jan Vermeer holland festő munkái láthatók. Ha szeretjük ezt a korszakot, akkor érdemes körülnézni az amszterdami Rijksmuseumban is, ahol a holland aranykor, köztük a már említett Vermeer és Rembrandt műveiben lehet elmélyedni, ezt a múzeumot ráadásul street view formában lehet bejárni, ahogyan a Van Gogh Museumot is, amelyben a művész több mint 200 festményét, 500 rajzát és 750 levelét láthatjuk. Pár egyszerű kattintással a festmények elé léphetünk és elég jó felbontásban nézhetjük meg a híres önarcképét, a napraforgóit vagy egyéb munkáit.

Fotó: MTI/EPA/Neil Hall

Lényegében elejétől a végéig nézhetjük meg a párizsi Musée d’Orsay-t is, ahol az 1848 és 1914 között alkotott francia festők munkáit lehet látni, így Monet, Cézanne és Gauguin festményeit is meg lehet nézni, a zavaró tömeg jelenléte nélkül. A firenzei Uffizi képtárban a Medici család gyűjteményébe tekinthetünk bele, melynek épületét 1560-ban tervezte Giorgio Vasari Cosimo de’ Medici magánhasználatára, viszont ma már bárki virtuálisan is barangolhat a termeiben. Semmiképpen se hagyja ki a mexikói Nemzeti Embertani Mú­zeum kiállításait sem az, akit érdekel Mexikó spanyol hódítás előtti öröksége, itt 23 kiállítótermet nézhet meg, a maja civilizáció emlékeit is.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.