A Pécsi Országos Színházi Találkozó (POSZT), amely idén a huszadik jubileumát ünnepli, szeptember elején tervezi megrendezni a mustrát. A fesztivált szervezők legújabb nyilatkozata alapján az őszi és a téli POSZT lehetőségét is fenntartják. Eszerint a kormányhatározatok és az anyagi források megítélésére vár a szervezés, ezek függvényében szeptemberre vagy januárra eshet az időpont, a végleges döntést június végén hozza meg a POSZT menedzsmentje. A fesztivált üzemeltető POSZF Nonprofit Kft. két új ügyvezetőt kapott Márta István és Moravetz Levente személyében, a találkozó igazgatója továbbra is Szűcs Gábor, de a zsűritagokról egyelőre nem született döntés. A mustra 13 színház 14 darabját versenyezteti idén.
A Magyar színházak kisvárdai fesztiválja már a pandémia alatt döntött az új időpontról, hiszen az évad elejéig meg kell tartani a határon túli szemlét. Amint kihirdették az augusztus 15-i fesztiválmoratórium végét, a szervezők kitűzték a szemle időpontját augusztus 21-e és 29-e közé. Nyakó Béla fesztiváligazgató lapunknak elmondta, az eredeti terveken aligha változtatnak, noha egyelőre kérdéses, hogy a zárt térben tartandó előadásaikat milyen szabályok mellett tarthatják meg.

Fotó: Illyés Tibor / MTI
– A mostani rendelkezések értelmében 190 főt vihetünk be zárt térbe, és kellő távolságban ültethetjük le őket. Ötszáz főben maximalizálták a rendezvényeket. Abban bízunk, hogy a veszélyhelyzet végeztével folyamatosan oldják majd ezeket a szabályokat. Mivel erre a fesztiválra igen távolról érkeznek a társulatok, ragaszkodnunk kellett a nyár végi időponthoz – fogalmazott a fesztiváligazgató. Arra is kitért, hogy jegyeket egyelőre nem értékesítettek a találkozóra, ez is a korlátozások feloldásával kezdődhet meg.
Trianon századik évfordulójának évében különös hangsúlyt kap a találkozó, amelyen harminckettedik alkalommal mérethetik meg magukat az elszakított nemzetrészek magyar ajkú társulatai. A szervezők a kilenc napot az egyetemes magyar színházkultúra ünnepeként határozzák meg, a klasszikusok és az újdonságok élvezetének helyeként, a félbemaradt repertoárok és reménybeli bemutatók továbbgondolásának terepeként a pandémia korában, egyben életünk újraindulásának nyitányaként aposztofálják. A versenyben szereplő társulatok között van mások mellett a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház, a csallóközi Csavar Színház a Soproni Petőfi Színházzal közös produkcióval, a tavaly fődíjat kiérdemelt Vajdasági Tanyaszínház, az Orlai Produkció és az ExperiDance is.