Mint írják, Fodor Antalt a Magyar Táncművészeti Egyetem és a Magyar Állami Operaház saját halottjának tekinti, temetéséről később intézkednek.
Csodálatos Beatles-relikvia talált új gazdára
Elárverezték George Harrison gitárját.
Mint írják, Fodor Antalt a Magyar Táncművészeti Egyetem és a Magyar Állami Operaház saját halottjának tekinti, temetéséről később intézkednek.
Fodor Antal Erkel-díjas, kiváló művész, az Állami Balettintézetben és a Színház- és Filmművészeti Egyetemen végezte tanulmányait, ahol később Doctor of Liberal Arts címet is szerzett. A táncművészdiploma megszerzését követően 1959-ben a Pécsi Baletthez szerződött. 1969-ben meghívták a budapesti Operaházhoz koreográfusnak. Az ott eltöltött több mint 25 év alatt alkotói tevékenysége mellett volt művészeti vezető, balettigazgató és az intézmény főigazgatójának tanácsadója.
„Elévülhetetlen érdemeket szerzett a modern balett és a modern táncművészet magyarországi meghonosításában, elismertetésében és megszerettetésében nemcsak saját koreográfiái által, hanem jelentős szerepet játszott abban is, hogy a kor legjelentősebb alkotóinak művei a hazai színpadokon is megjelenjenek” – olvasható az intézmény közleményében.
Mint írják, koreográfusi munkáiból kiemelkednek a szimfonikus (absztrakt) balettek, amelyekkel az uralkodó realista, cselekményes (szovjet típusú) művekkel szemben új műfajt honosított meg a magyar táncművészetben. Ezzel utat nyitott a nyugati alkotások befogadására az Operaház balettegyüttese és közönsége számára.
Művei közül a legjelentősebbek között van Bach E-dúr hegedűverseny és Vivaldi Ballo concertante című darabja. Az utóbbiból film is készült, amely elnyerte a Prix Italia díjat és a világ több mint harminc televíziója tűzte műsorára. A legtöbb előadást és világsikert megért darabja a Bach–Presser zenére készített Próba című mű, amely több mint ezer előadást élt meg Európában, és sikerrel játszották Indiától az Egyesült Államokig. A világ számos együttese tartja ma is műsorán. Fodor Antal küldetésének tekintette, hogy a kortárs magyar táncművészetet összekapcsolja a kortárs magyar zenével. Művek sorát alkotta mai magyar zeneszerzőkkel együttműködve.
Koreográfus-rendezőként a világ számos országában dolgozott, köztük Németországban, Olaszországban, Ausztriában, Spanyolországban, Lengyelországban és Svájcban. Rendszeresen közreműködött olyan neves fesztiválokon, mint a bregenzi, az edinburgh-i, a sevillai, a siracusai és a xanteni.
Alkotóművészi tevékenysége mellett a fiatalok oktatásában is feladatot vállalt: tanított a Színház- és Filmművészeti Egyetemen táncot, zenés mesterséget és koreográfiát, valamint az újrainduló koreográfusképzésen osztályfőnök volt.
Megszervezte a Magyar Táncművészeti Egyetemen a Koreográfus- és Táncpedagógus-képző Intézetet, amelynek első igazgatója volt. Vezetése alatt a táncművészet minden ágában lehetőség nyílott pedagógusdiploma megszerzésére. Elindította a koreográfusképzést, ahol többek között olyan művészek szereztek diplomát, mint Bozsik Yvette, Mihályi Gábor, Mucsi János, Földi Béla és Duda Éva.
Közreműködött a Művészképző Intézetben a modern tánc szakirány megszervezésében és beindításában. 1997 óta volt a Magyar Táncművészeti Egyetem tanára, professzor emeritusa. Tagja volt a Magyar Táncművészeti Egyetem tudományos tanácsának.
Fodor Antal társadalmi szerepvállalása is kiemelkedő volt a táncművészetben: évtizedekig a Magyar Táncművészek Szövetségének elnökségi tagja, majd ügyvezető elnökeként tevékenykedett, a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Világszövetségének ügyvezető elnöke, a Magyar Koreográfusok Társaságának elnöke, a Duna Televízió elnökének (Pekár Istvánnak) a főtanácsadója volt.
Kitüntetései között van az Erkel-díj (1979), a Magyar Művészetértvdíj (1991), a Kiváló Művész (1998) és a Magyar Köztársaság lovagkeresztje (2002) cím, a Magyar Táncművészek Szövetsége Életműdíja (2009) és a Magyar Érdemrend tisztikeresztje (2012).
Elárverezték George Harrison gitárját.
Júniusban újra jön a Moz.Go.
Az Animatiqua Stúdió legújabb alkotása, a Legendás magyar származásúak című animációs rövidfilm a világhírű, magyar gyökerekkel rendelkező személyiségek előtt tiszteleg.
Az Ausztráliából hazánkba érkező remekmű több mint százmillió forintot érhet.
Miért bukik a német autóipar? És hol javíthat Magyarország?
Putyin interkontinentális ballisztikus rakétát vetett be
Most jött: tömegbaleset Budapesten, megbénult a közlekedés, roncsok amíg ellátni
Orbán Viktor miniszterelnök beszéde a Magyar Állandó Értekezleten + videó
Kiderül, hol várható havazás a napokban: itt a friss térkép
Hivatalos: ebben a magyar városban péntektől a seriffek is fenntarthatják a rendet
Valóra vált rémálom, amit a borsodi edzőteremben műveltek egy kislánnyal
Meghalt a magyar labdarúgó-válogatott legendás alakja
Stumpf magára rántotta a gyűlölettől bűzlő, saját maga által főzött kotyvalékát
Egyetlen nő elég volt ahhoz, hogy pillanatok alatt hatványozódjanak a MÁV problémái
A magyar válogatott lehetséges útja a vb-re: így játszhatunk pótselejtezőt San Marino ellen
Magyar Péter megfenyegette a gyermekotthon vezetőjét: „Ennek k..va nagy következményei lesznek”
Elárverezték George Harrison gitárját.
Júniusban újra jön a Moz.Go.
Az Animatiqua Stúdió legújabb alkotása, a Legendás magyar származásúak című animációs rövidfilm a világhírű, magyar gyökerekkel rendelkező személyiségek előtt tiszteleg.
Az Ausztráliából hazánkba érkező remekmű több mint százmillió forintot érhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.