A Vármúzeumban nem kizárólag eleinket, tehát a magyarokat mutatják be.
Csodálatos Beatles-relikvia talált új gazdára
Elárverezték George Harrison gitárját.
A Vármúzeumban nem kizárólag eleinket, tehát a magyarokat mutatják be.
– A magyarok csak a kiállítás egyik fejezetét képezik, a legkorábbi ismert lovasíjásznép a szkíta, a legkésőbbiek pedig az oszmánok voltak Budapest területén – magyarázta Sudár Balázs történész, turkológus, a kiállítás egyik kurátora (B. Szabó János mellett), aki munkatársaival hét csomópont: a szkíták, a hunok, az avarok, a magyarok, a kunok, a mongolok és az oszmán törökök köré szervezte a tárlatot.
Felvetésemre, hogy létezik történelmi elmélet, amely szerint nem kizárólag a hunok, de az avarok és a szkíták is eleink voltak, a kurátor egy kínai mondást idézett, amely szerint ezek a népek mind az íjfeszítő népek családjának tagjai.
– Ez egy civilizáció, éppen úgy, ahogy a kereszténység: mindegy, milyen az anyanyelvük, milyen a bőrszínük, a kereszténység összeköti mindnyájukat – fogalmazott a történész, megjegyezve: éppen így köti össze a lovasnomád életforma az íjfeszítő népeket.
– A lovasíjászat a nomád életformával együtt kellett kialakuljon, bőven az időszámításunk előtt, s ugyan hatása egészen a XX. századig elért, azonban a tűzfegyverek kiszorították az íjakat a harcterekről. Sportként ellenben fennmaradt például az Oszmán Birodalomban, a kínai császári testőrgárda pedig rituálisan viselte az íjakat a múlt században – árulta el Sudár Balázs, aki megemlítette, hogy ez a történet ugyanakkor fejlődési ív is egyben, s áttért a lovasíjászat elengedhetetlen kellékére, a reflexíjra.
A tárlat ennek az íjtípusnak a különböző fajtáit és építését mutatja be meglehetősen látványos módon, már-már kézzelfoghatóan.
Az első kísérletek a szkítákhoz köthetők, ennek megfelelően az első leletek szkíták, az időszámításunk előtti VI–V. századból.
– A hatékonysághoz erős íjra volt szüksége a lovasnak, azonban a gyalogosok hosszú és erős íjai, az úgynevezett botíjak túlságosan nagyok voltak, és akadályt jelentettek a lovaglásban – fogalmazott, s a fejlődéssel kapcsolatban a turkológus elmondta: az oszmánok már egészen kicsi, ugyanakkor rendkívül erős íjat tudtak építeni, méretük miatt például a kortárs magyarok a XVI–XVII. században időnként gyerekíjnak vélték őket.
A korai időktől rendeztek íjászversenyeket, ami azért fontos, mert fennmaradtak a kiemelkedő eredmények.
– A legnagyobb ismert lövés a 16. században, Isztambulban, az Oszmán Birodalomban 846 méter távolságban ért földet – mesélte Sudár Balázs, hozzáfűzve: a nevezési szint 500 méter volt, az átlagos harci íjak azonban csak körülbelül 200 méterig voltak hatékonyak.
Az egyes népek egymáséból fejlesztették tovább a mind hatékonyabb íjakat. E ponton a kiállítás kurátora bevezetett az íjkészítés titkaiba.
A botíjak – miként nevük is mutatja – alapvetően egyetlen fából készülnek, ezzel szemben a reflexíjaknak csupán egyik eleme, a váza, összetartó eleme a fa, az erejét azonban a szaru és az ín adja. A szarut a fegyver belső oldalára rögzítették.
– Valamilyen állat szarvából lemezeket vágtak le. Amikor kifeszítjük az íjat, ez a szaru összehajlik, akár egy rugó. Az íj külső oldalára inakat ragasztottak. Az a gumihoz hasonlóan viselkedik: ha meghúzom, össze akar zsugorodni eredeti méretére. A szaru vissza akarja tolni, az ín pedig húzni a szarvakat – magyarázta a történész, így folytatva: mivel kis mérete miatt nagyon nehéz megfeszíteni egy ilyen szerkezetet, kitalálták, hogy a végére egy merev toldalékot, szarvast illesztenek. Ez erőkarként működik és megkönnyíti az íjkar meghajlítását. Mindennek köszönhetően olyan erő feszül a fegyverben, hogy nem mindegyiket lehet kézzel felajzani, kizárólag úgynevezett ajzófával.
– Nagyon kevés maradt fenn az egykori íjakból: szarvtöredékek, az azokat borító agancs- vagy csontlemezek – mutatta a kiállított leletek közt Sudár Balázs.
– Apró jelekből – mint a reszelő és csiszolásnyom – következtetünk arra, hogyan nézett ki a teljes íj, amely íjkészítői tudás nélkül megvalósíthatatlan.
A kiállítás másik tematikai egysége az íjkészítést mutatja be.
– A Magyar Történelmi Íjász Társaság nagyjából egy évtizede készít hagyományos anyagokból, hagyományos eljárással sztyeppei íjakat. A világon sehol másutt nincs ennyi profi íjkészítő, mint Magyarországon – hangsúlyozta a történész, aki maga is tagja a társaságnak, majd áttért a nyílvesszőre.
– Az íjászat lényege, hogy célba juttassuk a nyílvessző hegyét, amely nem kizárólag eléri, hanem át is üti a célfelületet, azaz sebet okoz.
Különböző célra más-más nyílhegyeket alakítottak ki. A kiállítás honfoglalás kori nyilakon szemlélteti a vízimadár-vadászatra, a páncéltörésre, a ló megsebzésére, tűzgyújtásra, lovas közelharcra kialakított hegyeket.
Sudár Balázs a lovasíjászattal kapcsolatban felidézte az ógörög mitológia kentaurjait, a félig ember, félig ló harcosokat.
– A lovasíjászat egyik alapja a ló és az ember együttműködése, hogy a lovasnak szinte kizárólag az íjászattal keljen foglalkoznia.
– Mi a magyarázata a lovasíjászat reneszánszának? – érdeklődtem.
– A XIX. századra teljesen elfelejtődött, hogy íjfeszítő nép voltunk, köszönhetően a lőfegyverek XVI. századtól történt elterjedésének – így a turkológus, hozzátéve: a XIX. században az őstörténeti kutatások kapcsán fedezték fel az első leleteket.
– Kezdetben úgy gondolták, kötőtűkre akadtak – jegyezte meg Sudár Balázs. – Majd következett az ismeretterjesztés László Gyulával, aki lerajzolta a lovasíjász magyarokat, sőt rajzfilmeket is készített.
Azután a kilencvenes évekkel kezdődött a hagyományos íjak modern anyagokból történő készítése, ami mások mellett Kassai Lajoshoz, Grózer Csabához köthető.
– És hogy miért fontos ez nekünk? Mert az íj szó hallatára, a fegyver láttán megmozdul bennünk valami, hasonlóan a lóhoz. Része a magyarságtudatunknak, mint a tarsolylemez vagy a rovásírás.
Elárverezték George Harrison gitárját.
Júniusban újra jön a Moz.Go.
Az Animatiqua Stúdió legújabb alkotása, a Legendás magyar származásúak című animációs rövidfilm a világhírű, magyar gyökerekkel rendelkező személyiségek előtt tiszteleg.
Az Ausztráliából hazánkba érkező remekmű több mint százmillió forintot érhet.
Orbán Viktor: Véget ért a nyugati liberális progresszív dominancia!
A magyar válogatott lehetséges útja a vb-re: így játszhatunk pótselejtezőt San Marino ellen
Rosszul érezte magát a hétvégén, meghalt az X-Faktor kisgyermekes énekesnője
Munkácsy Mihály egyik festménye hatalmas meglepetésre most került elő Ausztráliából: több mint 100 milliót ér a kép
Ezek a csillagjegyek beleszeretnek valakibe idén télen
Digitális állampolgárság: Rogán Antal elárulta, kötelező lesz-e
Az UEFA döntött, s ezzel alaposan kibabrált a magyar válogatottal
Eldőlt a vita: így kell tárolni a felbontott ketchupot!
Stumpf magára rántotta a gyűlölettől bűzlő, saját maga által főzött kotyvalékát
Magyar Péter megfenyegette a gyermekotthon vezetőjét: „Ennek k..va nagy következményei lesznek”
Szárnyal a futballista, aki Marco Rossi szerint viccet csinált a magyarokból
Nukleáris háború küszöbén a NATO tagországa
Elárverezték George Harrison gitárját.
Júniusban újra jön a Moz.Go.
Az Animatiqua Stúdió legújabb alkotása, a Legendás magyar származásúak című animációs rövidfilm a világhírű, magyar gyökerekkel rendelkező személyiségek előtt tiszteleg.
Az Ausztráliából hazánkba érkező remekmű több mint százmillió forintot érhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.