– Mit kell tudnunk a rendezvényről és a városról, melyben létrejött a színházfesztivál?

Ez volt minden idők egyik legrosszabb filmje
A Val Kilmer és Marlon Brando egoharcából született Dr. Moreau szigete forgatása egyébként is el volt átkozva.
– Mit kell tudnunk a rendezvényről és a városról, melyben létrejött a színházfesztivál?
– Mi vagyunk az egyedüli olyan város Erdélyben, amely jelentős magyar lélekszámmal rendelkezik, de nincs magyar színházunk, sem önálló kulturális intézményünk. Ezért itt a végeken, számunkra létfontosságú, hogy legalább fesztiválokat szervezzünk, ahol meg tudjuk mutatni a brassóiaknak a minőségi kultúrát. A szórványban vagyunk, ahol magyar háttérintézmények nélkül gyakorlatilag az ilyen jellegű színházfesztivál az egyedüli fogódzónk, ahol magyar szót lehet hallani előadás formájában.
– Hogy mertek belevágni ilyen járványhelyzetben a szervezésbe?
– Meg kellett feleljünk mindenféle előírásoknak. Az első és legfontosabb, hogy csak szabadtéren lehetett játszani, ezért október végéről előrehoztuk augusztus közepére, mert októberben az időjárás miatt kockázatos lett volna a színházfesztivál megtartása. Mivel minden szabályt be kellett tartani, ezért egy kicsit kevesebben tudták élvezni az előadásokat tavalyhoz képest. Akkor még nemzeti színházakat hívtunk meg a Kárpát-medencéből. A tavaly teljesen telt ház volt, Erdély egyik legnagyobb színháztermében, amely 650 férőhelyes. Idén ezt a létszámot nem tudtuk elérni a két méter távolság betartása miatt. Viszont, amint meghirdettük az előadást, minden jegy elkelt. Száztól kétszázig terjedő nézősereget tudtunk fogadni előadásonként.
– A szabadtéri fellépések rettegett ellensége az eső. Nem féltek a rossz időtől?
– Dehogynem, féltünk. Szombaton egész nap esett, vihar volt. De képzeljék el, felkészültünk, szereztünk annyi sátrat, hogy eső esetén is biztonságosan és szárazan végig tudták volna nézni a nézők az előadásokat. Végül pont az előadások idejére leállt az eső. A brassói magyarság annyira szomjazik a kultúrára, hogy bizony nem tántorította el őket a rossz idő. Az összes online lefoglalt jegy tulajdonosa eljött az előadásra, függetlenül attól, hogy egész nap esett. Ezek a dolgok azok, amiért megéri dolgozni.
– A produkciók kiválasztása milyen szempontok szerint történt?
– Az idén teljesen felülírta a programunkat a vírushelyzet. Nem fogadhattunk más országokból színházakat, így az erdélyi színházi palettából kellett válogatnunk. Szempont volt például, hogy olyan előadásokat hívjunk meg, melyek szabadtéren is játszhatók és amelyeknek műszakilag is meg tudunk felelni. Figyeltünk arra, hogy változatos legyen a program. Voltak zenés koncertek, versfelolvasások, drámák, egy román–magyar vetületű kétnyelvű előadás, a marosvásárhelyi Színháztól Tündérország címmel.
– Kik támogatják a brassói magyar fesztiválokat?
– Három forrás is van. Pályázni szoktunk a városi, illetve a megyei kulturális alapra, amely idén teljesen kiesett. A helyi magyar vállalkozók is szoktak szponzorálni. No meg a közönség, megváltott jegy formájában. Nem utolsó sorban a Magyar Állam, különböző pályázati forrásokból.
– Milyen közönség volt ezen a színházfesztiválon?
– Furcsa, hogy volt, aki későn vette fel a ritmust az előadásokon, mint akik kiestek egy kicsit ebből a világból. Voltak, akik már annyira várták az előadást, hogy túlbuzgóság alakult ki. Igazából már arra is képesek lettek volna, hogy végignézzenek egymás után hat előadást. Ültek két méterre egymástól az emberek és beszélgettek. Ilyeneket hallottam: „de jó, már felismertelek maszkban is!”
– Román közönség is volt? Mert tudtommal a Marosvásárhelyi Színház Tündérország című előadása , a román– magyar viszonyról szól és két nyelven játszódik, angol felirattal. Hogyan reagáltak az előadásra?
– A közönség körülbelül tíz százaléka román anyanyelvű volt. El voltak ragadtatva, hogy a magyaroknak ilyen fesztiváljaik vannak, mert ők most kultúra nélkül maradtak. Tetszett nekik az előadás.
– A fesztivál vasárnap ért véget. Mit érez most leginkább?
– Azt, hogy büszkék vagyunk, hogy itt a délkeleti végeken, háttér és minden nélkül, össze tudtuk hozni városunk negyedik színházi seregszemléjét. Ez erőt ad nekünk arra is, hogy előkészítsük a további két fontos fesztiválunkat, a Brassói Magyar Napokat és a Brassói Gyermekszínházi Fesztivált.
A Val Kilmer és Marlon Brando egoharcából született Dr. Moreau szigete forgatása egyébként is el volt átkozva.
Sam Mendes grandiózus vállalkozásba vágta a fejszéjét: négy Beatles-filmet is készít egyszerre.
A színész és Tom Cruise közeli barátok voltak.
Rejtélyes képet tett ki a debreceni zenekar.
Robbanás történt Somogyban, mentőhelikopter sietett apa és fiú segítségére
Trump döntött az orosz szankciókról, Putyin ennek nem fog örülni
Bige László minimum 100 milliót adott Magyar Péternek
Románok, lengyelek és bolgárok nyögik a magyar útdíjakat: elképesztő összeget fizetnek be a költségvetésbe
Nehéz hónapon van túl Rácz Jenő felesége
Sokkoló: Brüsszel már tudja, mikor rohanja le Oroszország Európát – elárulta a titkosszolgálat
Ilyen mélyen épültek be Bidenék az orosz–ukrán háborúba
Magyar Kupa: Kisvárda Master Good–Paksi FC
A Liverpool súlyos árat fizet, így alakulhat Szoboszlai Dominikék jövője
A legrejtélyesebb élőlény: nem növény, nem gomba de nem is állat
Pesics megszólalt a derbi előtt, Kubatov Gábor is szóba került
Nagy Ervin vérlázító arroganciája okozhatja Magyar Péter vesztét
A Val Kilmer és Marlon Brando egoharcából született Dr. Moreau szigete forgatása egyébként is el volt átkozva.
Sam Mendes grandiózus vállalkozásba vágta a fejszéjét: négy Beatles-filmet is készít egyszerre.
A színész és Tom Cruise közeli barátok voltak.
Rejtélyes képet tett ki a debreceni zenekar.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.