A rendszerváltás képeinek filmfesztiválja

A rendszerváltás harmincadik éve inspirálta az első Rendszerváltó Filmnapokat, amelyet a Filmtekercs Egyesület szervez meg ritkán látható filmkülönlegességekkel és egy premierfilmmel. A mustra célja, bemutatni a fordulat és az átalakulás éveit, a mögöttünk lévő harminc esztendőt. A szervezők szándéka szerint, ha a programokat a debütáló évben nagy érdeklődés kíséri, beékelik a hamarosan induló filmklubjukba a témát és hagyományteremtő szándékkal jövőre is folytatják a szemlét.

Szilléry Éva
2020. 09. 10. 12:45
Szalay Péter: Nincs parancs! Fotó: Filmtekercs
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hogyan is történt a Videoton gyár leépítése a kilencvenes évek elején, a rendszerváltás hajnalán, mi állt a folyamat hátterében? A nagyvállalat korábban a szocialista gazdaság egyik sikeres mintaüzeme volt, de a rendszerváltás környékén válságba jutott, ami veszélybe sodorta több ezer dolgozó megélhetését. Schiffer Pál dokumentumtrilógiája elsősorban a munkások sorsán keresztül ábrázolja a történteket. A Videoton-sztori (1993), mely az elbocsájtások folyamatát kíséri végig, szintén látható lesz a Rendszerváltó Filmnapokon az Art+Cinema Moziban szeptember 17–20 között.

Gyakran hallani a filmszakmától és a filmek szerelmeseitől egyaránt, hogy alig születettek eddig a rendszerváltást bemutató hiteles filmalkotások, adósok vagyunk ennek az időszaknak a feldolgozásával, akárcsak a puha diktatúra éveinek filmes megjelenítésével.

Molnár Kata Orsolya a Filmtekercs Egyesület alelnöke lapunk megkeresésére arról beszélt, hogy egy idei MMA-pályázat inspirálta a találkozót, amely arra hivatott, hogy populáris és dokumentumfilmekkel idézze vissza a kort.

– Az MMA által kiírt pályázat célja a Kárpát-medence felfedezése és annak bemutatása, hogy milyen hatással volt az emberekre a rendszerváltás – tájékoztatott az alelnök.

Minden nap két vetítés és az esti filmek után közönségtalálkozó várja majd a vendégeket.

Csütörtökön a Rendszerváltás képekben című, eddig máshol nem vetített dokumentumfilmmel kezdődik a találkozó, majd este héttől Fekete Ibolya Bolse vita című filmjét lehet megtekinteni, amelyet a rendező részvételével közönségtalálkozó követ. Pénteken délután Török Ferenc kultikus filmje, a Moszkva tér, azt követően pedig Almási Tamás Miénk itt a gyár című emlékezetes dokumentumfilmje kerül műsorra, ami után a rendező maga mesél az alkotásáról.

Szalay Péter: Nincs parancs!
Fotó: Filmtekercs

Szombaton Szalay Péter Nincs parancs! című dokumentumfilmjét mutatják be, utóbbi egy német és egy magyar határőr történetét követi nyomon: egyikük az osztrák határnál, másikuk a berlini falnál teljesített szolgálatot azokban a történelmi napokban. A vetítés után Szalay Péter rendező, Dr. Hidas Ildikó dramaturg és Nagy László, az 1989-es Páneurópai Piknik főszervezője lesz a közönségtalálkozó vendége.

A hazai alkotásokon kívül a nemzetközi filmtermésből is válogattak a szervezők, a Good bye Lenin! című vígjáték Wolfgang Becker munkája az NDK bukása és a német újraegyesítés idején játszódik.

A filmfesztivál vetítéseire egységesen 800 forintért lehet jegyet váltani.

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.