Az évtized verseskötetét adta ki a Kairosz Rímek szablyaélen címmel, Balassi-kardos költők és műfordítók antológiája alcímmel, Molnár Pál szerkesztésében. A Balassi Bálint-emlékkard mint nemzetközi irodalmi díj emléket állít a XVI. századi magyar költőóriásnak, Balassi Bálintnak, jutalmazza a magyar líra kiemelkedő alakjait, és kitünteti a magyar irodalmat fordító európai szellemiségű külföldi poétákat. A magyar irodalmat a Kárpát-medencében egységesnek tekintve, évente egy magyar és egy idegen anyanyelvű költő veheti át az elismerést.
„Emberségről példát, vitézségről formát”
A díj Balassi-kardja a magyar végváriság örök hőseit ragyogtatja elénk több mint két évtizede. A jellegzetesen magyar szablyát kezdettől fogva Fazekas József bonyhádi mester kovácsolja; a fegyver mintája az egyik Balassa sírjából előkerült, évszázadok idősúlyától megviselt penge. Az átadás ünnepségét, a kardceremóniát minden év február 14-én, Bálint napján, vagy annak előestéjén rendezik Budán. Molnár Pállal, a díj alapítójával, a kötet szerkesztőjével beszélgettünk az irodalmi díj létrejöttéről. Elmondta, hogy amikor annak idején megalapították a Magyar Rádió Karinthy-gyűrű díját, neki nagyon megtetszett ez a szó. Már akkor eszébe jutott, milyen jól hangzana a Balassi Bálint-emlékkard elnevezés.
– Élesen emlékezetemben él, hogy az 1990-es évek közepén évről évre egyre inkább nem tetszett a Valentin-nap, és 1996-ban született meg a szilárd elhatározás: ez ellen a ránk erőltetett ünnep ellen védekeznünk kell, s nekünk a Teremtő ideadta Balassi-költészetét, mintegy száz verset – sorolta Molnár Pál. – Ez a nemes irodalmi anyag megfelelő ahhoz, hogy a Bálint-napon mi Bálint-napot tartsunk. És ott van még Bakfark Bálint ugyanabból az évszázadból zenészként. Volt még egy erőt adó tényező: a rendszerváltoztatás után hat-hét évvel még mindig ugyanazok, vagy hasonló gondolkodású személyek döntöttek a művészeti díjakról. Ezen is változtatni kellett.
Miért kard?
Balassi lovaskapitány volt, katona, a haza védelmében halt hősi halált. Versei elsősorban a szerelemről és Istenről szólnak, a leghíresebb műve azonban vitézi költemény, és más alkotásaiban is fel-felvillan a kard hangulata.