Alapos felfordulást hozott a hetvenes évtized eleje a magyar – jobb híján – „könnyűnek” nevezett zene történetében. Az addig dívó beat mozgalmat felváltja a hangszer-centrikusabb rock, a progresszív irányzat, illetve a dallamos pop; ennek megfelelően beindul a zenekarok közötti zenészvándorlás, amely új formációk felbukkanásával, a régebbiek megszűnésével, illetve újjáalakulásával jár. Nincs is a folyamatban semmi különös, hiszen az átlagosan ötévente felnövekvő új koncertlátogató, potenciális lemezvásárló nemzedék nyilván követni szeretné az ízlésvilágának megfelelő, illetve az éppen uralkodó trendek által kijelölt zenei irányvonalat.
A Generál együttes
Vagány, újfajta hangzással tört be a zenei köztudatba 1971-ben a ZG (a Zenei Gimnázium kezdőbetűit jelöli), valamint a Ferm muzsikusaiból alapított Generál, miután az előbbi alakulat zeneszerző billentyűse, Várkonyi Mátyás megkezdte kötelező honvédségi szolgálatát. A Révész Sándor énekes, Karácsony „James” János és Ákos István gitárosok, Novai Gábor basszusgitáros, valamint Reck Lajos dobos alkotta csapat a dallamos popzene mellett kötelezte el magát. A hangszeres virtuozitás helyett (nem is ez volt a cél) inkább telt, erős vokállal dúsított hangzásra törekedtek; ennek érdekében összebútoroztak a három csinos lány alkotta Mikrolied énekegyüttessel, majd egy esztendővel később elindultak a televízió Ki-mit-tud? vetélkedőjén (Kövér a Nap, Lehajtott fejjel, Ha ismerném), valamint a táncdalfesztiválon (Mit tehet az ember?), ahonnan mindjárt egy előadói díjjal a hónuk alatt távozhattak.

Fotó: Fortepan/Urbán Tamás
Fiatalos, lendületes előadásmódjukkal (nem utolsó sorban énekesüknek köszönhetően) hamar belopták magukat a közönség (kiváltképp a lányok) szívébe. 1974-ben, a Made in Hungary rádiós dalversenyen (soraikban a már leszerelt Várkonyival, aki Ákos Istvánt váltotta), a Csöngess be jóbarát! című számukkal immár az első díjat tudhatták magukénak. 1973 és 1979 között rögzített négy magyar, valamint Lengyelországban két angol nyelvű nagylemezt hagyományoztak az utókorra.