Az Illés, a Fonográf, Koncz Zsuzsa, valamint a Tolcsvayék és a Trió közös hangversenye örökre beírta magát a magyar rocktörténelem könyvekbe, miközben a hatalom attól rettegett, hogy a koncerten váratlanul bejelentik a Kommunista Ifjúsági Szövetség (KISZ) alternatívájaként egy független ifjúsági szervezet megalakulását, alig egy nappal a tatai rocktanácskozás befejeződése után. Ez ugyan nem történt meg, de az ott lévőknek minden taktus mélyen az emlékezetébe vésődött.
Megoldás huszárvágással
„És ha egyszer egy szép napon, ha mind összejöttünk/A sok régi dallamot életre keltjük” – ezzel a szlogennel kezdődik a Budapest Játékfilmstúdió bő másfél órás mozifilmje, és ez található az eredetileg egyébként tripla lemeznek készült dupla album hátsó borítójának legfelső soraiban is. Az újbóli összeállásnak az volt az apropója, hogy Koltay Gábor írt egy könyvet a Szörényi–Bródy-alkotópáros első tizenöt évéről, ami aztán nagy siker lett, majd egy hasonló filmet akart összeállítani az Illés-zenekarról, amely a vizsgafilmje is lett egyben a Színház- és Filmművészeti Főiskola filmrendezői szakán. Csakhogy időközben kiderült, hogy nem maradt fenn az Illés hőskoráról túl sok mozgóképes zenei dokumentum, ugyanis a televízióban annak idején anyaghiányra hivatkozva letörölték a szalagokat, hogy a következő műsorokat legyen mire felvenni.

Jóformán csak a táncdalfesztiválok egy-két jelenete, továbbá az Add a kezed című Illés-lemez után készült Sándor Pál által gyártott televíziós show volt az, amiből be lehetett volna vágni részleteket az interjúkkal tűzdelt vizsgafilmbe. Ahhoz azonban, hogy a film elkészülhessen, Koltay régi szemtanúkat akart megszólaltatni, de gyorsan rájött, hogy ehhez mégis csak dukált volna zenekari játék is. Többek részéről felmerült a zenekarban, hogy az nem fog működni, hogy bemennek egy stúdióba, és egyszerűen újra eljátsszák a legsikeresebb számaikat. Mivel közönséggel lett volna az igazi, hogy az Illés megint muzsikáljon, ezért a rendező rábeszélte Illés Lajost, hogy álljanak össze. Mivel a szűk költségvetés miatt nem volt pénz statisztákra, akik ott lehettek volna a felvételek alatt a stúdióban, felmerült bennük, hogy lehet, hogy nem is kell megfizetni őket, hanem éppenséggel a rajongók fizetnek azért, hogy ott lehessenek. Így jött létre A koncert gondolata: az Illés-zenekar a készülő film kedvéért is állt össze. Miután hosszú ideje nem játszottak együtt és létezett még a Fonográf, így alakult ki, hogy a KITT Egylet térjen vissza, és ennek a formációnak a tagjai adják azt a kuriózumszámba menő könnyűzenei alkalmat, amit a filmgyár is felvett. A visszaemlékezések szerint az Illés iránti rajongás, szeretet olyan demonstratív volt, hogy ez megadta a Fonográfnak a kegyelemdöfést (noha még három évig léteztek, sőt kiadtak 1984-ben egy albumot is Jelenkor címmel).