Az április 29-én postázott távirat kézbesítése előre időzíthető, s ahhoz további különszolgáltatások kérhetők, ám ezek, és az intézmények által feladott táviratok díjszabása magasabb – közölte lapunkkal a Herman Ottó Múzeum. A szervezők azt kérik, küldeményével ön is járuljon hozzá az Utolsó távirathoz, amelyhez három művészeti évforduló is kapcsolódik idén: 100 éve született Pilinszky János, 25 éves a Herman Ottó Múzeum – Miskolci Galéria Thália-háza, közismert nevén a miskolci Színészmúzeum, valamint 100 éves a Miskolci Művésztelep. A Spanyolnátha művészeti folyóirat a miskolci Színészmúzeumban a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával rendezi meg a Pilinszky közelebb című rendezvénysorozatát. Az Utolsó távirat elnevezésű kezdeményezés e sorozat része.
A Pilinszky-család előadóművészethez való kötődése kevésbé közismert: Pilinszky János költő nagybátyja, a világ máig egyik leghíresebb Wagner-tenorjaként számon tartott Pilinszky Zsigmond 1913-ban, egy évadot Miskolcon játszott. Míg Pilinszky János másik nagybátyja, Pilinszky Géza a Zeneakadémia elvégzését követően az Operaházban hegedült, emellett énekes és zeneszerző is volt. Pilinszky édesapja pedig a távirati szolgáltatást hamarosan megszüntető postához is kötődött: a budapesti postafőfelügyelőségen dolgozott.

Fotó: Herman Ottó Múzeum
A beérkezett táviratokból készült válogatások rangos művészeti intézmények kiállításain, többek között a miskolci Színészmúzeumban, a Miskolci Galéria Alkotóházában, a hernádkaki Önök kérték Spanyolnátha kertfesztiválon, illetve az interneten és a Spanyolnáthában jelennek meg. A távirat feladója az elküldéssel ehhez hozzájárul. A közlemény továbbá felhívja a figyelmet arra is, hogy a postán árusított táviratlapon található szövegdoboz-mérete körülbelül 12×7 centiméter, ebbe a mezőbe kézzel írt, maximum 250 karakter terjedelmű szöveget írhat a feladó. A távirat szövegében szerepelnie kell egy vagy több Pilinszky János-idézetnek. Emellett tartalmazhat más szöveget is. A Pilinszkytől vett szavakat kérik idézőjelbe tenni.