A 120 éves Adria-palota történetei könyv formájában elevenednek meg

A műből egy öngyilkos tőzsdecápa, egy szocialista médiaszemélyiség és egy abszurd bankrablás történetét is megismerhetjük – írja a Zala megyei hírportál, a Zaol.

Forrás: zaol.hu2021. 08. 09. 16:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fővárosi Szabadság tér Zoltán utcai sarkánál álló Adria-palota a néhai magyar óceánjáró flotta hajdani dicsőségének egyik utolsó mementója. Az épület történetét dolgozza fel a BDPST Zrt. gondozásában megjelent, 230 oldalas Hazának használj! – Az Adria-palota története című kötet, amelynek társszerzői Zsigmond Gábor, a Közlekedési Múzeum főigazgató-helyettese és Tiborcz István, az Adria-palota jelenlegi tulajdonosa.

A gyűlölt Neugebäude, az osztrák elnyomás szimbólumaként számontartott katonai erődítmény helyén épült fel a múlt század fordulóján a mostani épület elődje. A katonai létesítményt 1897-ben a Fővárosi Közmunkák Tanácsa vette át, több mint húsz irodaházat építve a környékre. 

Ekkor épült fel a Tőzsdepalota, az Osztrák–Magyar Bank székhelye és az Adria-palota is.

A kötet borítója

1902-től a fiumei rakparton áll a Szabadság téri székház párja, az 1800-as évek végén innen irányították a társaságot. Mindkét épület homlokzatán ott áll a négy égtájat szimbolizáló szobor: egy egyiptomi, egy japán, egy indián és egy európai ember figurája.

Az épület falai között döntöttek a Kárpát-medence árufölöslegének kihajózásáról: Brazíliába magyar lisztet szállítottak, talpfát az észak-afrikai vasútvonalakhoz

– idézi az egyik szerző, Zsigmond Gábor szavait az Index.hu.

A kötet másik szerzője, Tiborcz István elsősorban a jogtörténeti forrásokat dolgozta fel, oroszlánszerepet vállalva az Adria-palota fejlesztőjeként az épület részletes restaurálási dokumentációjának összegyűjtésében és feldolgozásában, 

így állt össze egésszé a magyar történelem nyomait magán hordozó épület története.

Az első világháborúban a több mint harminc hajóból álló hazai óceánjáró flotta egy része beszorult az Adriára, több tagját az antant foglalta le, a trianoni békediktátum következtében pedig maga a fiumei kikötő is elveszett. Az Adria Tengerhajózási Részvénytársaság olasz tulajdonba került, a cég a húszas években kiköltözött a Szabadság téri épületből. A második világháború után, a szocializmus évtizedeiben már az Expressz Utazási Irodát találjuk az Adria-palota falai között, de 1994-es társasházzá alakításáig itt székelt az Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége is.

Az Adria-palota mintegy 120 évébe bepillantást engedő műből egy öngyilkos tőzsdecápa, egy szocialista médiaszemélyiség és egy abszurd bankrablás történetét is megismerhetjük.

Az eredeti cikket ITT érheti el. 

Kiemelt kép: A könyv borítója

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.