Nagy kontraszt a bennünk élő képpel szemben fekete-fehér viselete, díszletként egy szál égő gyertya és egy pohár vörösbor az egyszerű asztalon Berecz András Magyar Örökség és Kossuth-díjas ének- és mesemondó Isten bolondja című önálló estjén, a Nemzeti Színház Kaszás Attila termében. In medias res kezdéssel néhány népdalt énekelve, majd ízes hangján a mese közepébe vágva már sodorta is a közönséget lebilincselő történetével abba a régi világba, ahol a mesemondó köré gyűlve, a világot ismerte meg általa kicsi és nagy. Arcán a jól ismert kópés mosoly, szavaiból a magyar tájak nyelvi fordulatai köszönnek vissza. Meséi érnek, dolgoznak, és nehéz visszatérni utána a valóságba.
Emberjavító igazságok
Él bennünk egy kép az udvari bolondról: színes ruhája, csörgős sapkája, mókás menése, szókimondó, olykor sértő megjegyzései fülünkben csengenek a mesékből. Büntetlenül űzhetett tréfát a királyból vagy a királynőből, rögtönzött, vagy aprólékos gonddal kidolgozott paródiái a célszemély tökéletlenségeire fókuszáltak. Ezzel szemben „ az Isten bolondja az, akin pecsét van, de már nem pontosan tudja, miért. Az Isten igazát kell hurcolja, és feltétlen vidáman. Találkoztam ilyen emberekkel, mintaképeim” – magyarázta korábban az Isten bolondja elnevezést Berecz András.
Berecz Andrásról nem könnyű bármit is írni. Hallgatni, megélni, érezni kell, hogy aztán napokig a fejünkben motoszkáljon egy-egy szófordulat, egy arckifejezés, egy dallam. Ha Berecz Andrást először hallja az ember, nagyon kell figyelni, követni a mese fonalát, nehogy elmulasszunk valamit.
Megtanulta a gyönyörű régi magyar nyelvformákat, amivel letűnt korokba röpít minket vissza, de olyan hitelesen, hogy ő maga is onnan toppan elénk, abból a korból, amiről épp mesél. – A mesemondó világot magyaráz. Ma is komoly felelőssége van: ő a tükör, tükröt tart a közösségnek, a közösség kultúrájának kincstárnoka, aki érthetővé teszi a fontos dolgokat. Elmondja, hogy a nagyapáink mit tartottak jónak. Értelmet ad a szerelemnek, a születésnek, felkészít a halálra. Érthetővé teszi a fontos dolgokat. De nem úgy, mint a filozófusok. A mese arra törekszik, hogy fontosat, nagyon okosan, egyszerűen mondjon el. Nem arisztokratikus, hanem végletesen demokratikus. Ha egy generáció nem érti, majd megérti a következő – mondta egy interjúban. Az élőszavas mesélés varázsa, egymásból következő izgalmas történetei, a közönség merengő vigadása jellemezte az estét. Kivirul az ember lelke, ha Berecz Andrást hallgatja.
Minden mondata olyan színes és szemléletes, hogy a szemünk előtt megjelenő belső képek ennek a mágikus mesemondónak a hatására megelevenednek.
Híres udvari bolondok történeteit mesélte, akikkel a történettudomány is foglalkozik. Shakespeare neve vissza-visszatért az este folyamán. 2014-től a Nemzeti Színházban rendszeresen tart előadást, a Shakespeare-művek színházképe, és az udvari bolond figurája a színházi munkából fakadóan foglalkoztatja. Ebből született az Isten bolondja című előadása. A Csíksomlyói passióban a Vándor szerepében is Isten bolondja. A Vándor alakja és az önálló est mesélője elválaszthatatlan, hiszen önmagát adja mindkettőben. – Shakespeare a bolondban bölcset lát, és sokszor éppen a bölccsel állítja szembe – mondta Berecz András egy interjúban. – Alig van drámája, amelyikben ne magasztalná fel az udvari bolondot, bohócot. Sok ember meghökkentő, kíméletlen igazságát a bolond szájára adja. Ő az, aki nem tud másképp, csak szőr ellenében simogatni. Nem a vidámsága kacagtat. Pontos ítéletei, váratlan szúrásai nevettetnek előbb, később, mikor a színpadon már csak a hűlt helye van, és ő már rég az öltözőben vetkezik, szavai akkor ejtenek gondolkozóba. Úgy, mint az „okosbolond” Barát Jóska sziporkái nehéz időkben, Gyergyóalfalun. Egyszer a milicista ráförmedt, hogy ha nem adja bé a szamarát a kollektívbe, akkor ő azt elveszi. De jó nekem! – így Jóska bá. Há az métt jó magának? Met lesz egy ilyen csinos milicista vejem, mint maga. A milicista se rögtön nevetett. Talán később se. Még az is lehet, hogy elgondolkozott, de ez már az utókornak nem érdekes. Ellenben Jóska bának nagyon hálás ezért a vakmerő tréfáért. A Passió vándor alakja sokban hasonlít a klasszikus bolond figurához és ehhez az okosbolond Jóska bácsihoz. Előbb látszólag nem tudja, hová keveredett, aztán próféták közé emelkedik, vándorbotjából pásztorbot lesz. Hűsége a Lear király udvari bolondjáéhoz és Jóska bácsiéhoz hasonló, csak ő az Úr bolondja.
Borítókép: Mirkó István
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezSzabó Győző félrelépett ezzel a gyönyörű nővel, a hűség szerinte ellentmond a természet törvényeinek
Két férfi verseng egymással egy harmadik férfi feleségének szerelméért, bár egyikük nem is sejti, hogy verseny van.
„Másfél év alatt elértük, hogy egy nagy múltú külföldi intézménnyel együtt dolgozhassunk”
Ma ünnepli harmadik születésnapját a Magyar Zene Háza, Horn Márton intézményigazgatóval beszélgettünk.
Premierre készül Hobo
Időutazás egy több száz évvel ezelőtti lovagvárba.
Magyar film is versenyez az idei Berlinálén
Sós Bálint Dániel alkotása kora tavasszal lesz látható a hazai mozikban.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
A bíróság Karácsony Gergelyék javára döntött, több milliárdot kaphat vissza a főváros
Füstbe ment Slot terve, amelyet Szoboszlainak talált ki
Majka 190 millióért mindjárt tudta, milyen dalt kell írni
Meghatározó szerepe lehet Orbán Viktor miniszterelnöknek az uniós-amerikai kapcsolatokban + videó
Most adták ki a riasztást: pokoli, ami ezekre a vármegyékre perceken belül lecsap
Magyar méz: nem bírják eladni, tonnaszám áll a hordókban – ez a baj vele
Molotov koktélt dobtak a határvadászokra a szerb-magyar határon
Ezt az egy hozzávalót add a csirkéhez, és soha többé nem lesz száraz
Az elvek, ó, az elvek!
Ambrózy Áron: Eljött az idő, amikor már igazunk van
Történelmi vereség néz ki a franciáktól: Chema eltaktikázta, de a játékosok is hozzáteszik a magukét
Brutális lángok a síparadicsomban, sok a halott + videó
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezSzabó Győző félrelépett ezzel a gyönyörű nővel, a hűség szerinte ellentmond a természet törvényeinek
Két férfi verseng egymással egy harmadik férfi feleségének szerelméért, bár egyikük nem is sejti, hogy verseny van.
„Másfél év alatt elértük, hogy egy nagy múltú külföldi intézménnyel együtt dolgozhassunk”
Ma ünnepli harmadik születésnapját a Magyar Zene Háza, Horn Márton intézményigazgatóval beszélgettünk.
Premierre készül Hobo
Időutazás egy több száz évvel ezelőtti lovagvárba.
Magyar film is versenyez az idei Berlinálén
Sós Bálint Dániel alkotása kora tavasszal lesz látható a hazai mozikban.