Sebestyén Márta és Sebő Ferenc volt a Librettó vendége. Sebestyén Márta édesanyja az utolsó Kodály-növendékek egyike volt népzene főtanszakos hallgatóként, amikor az énekesnő már ott növekedett a szíve alatt. Így már magzatkorában is kapott a népdalokból.
Családunk életében fontos helye és értéke volt a népzenének, és engem is mindig boldoggá tett éneklésük
– fogalmazott Sebestyén Márta, aki édesapja tanítását is megosztotta a Librettó nézőivel.
Még egészen kicsi gyerek voltam, amikor azt mondta édesapám, hogy a népmesékből kell kiindulni, abban ugyanis benne van egy nép bölcsessége, lelki világa és minden, amit megfogalmaznak, egy népdalban is időtálló módon szerepel, hiszen ezek a dalok a mai napig aktuálisak.
Sebő Ferenc szintén a népzene és a néptánc fontosságát emelte ki. Szerinte a népzene a múltba visszamenő mindenkori populáris zene, amellyel a közösségek tudtak egymásnak üzenni, és századokon keresztül csiszolódott, mint nyelvünk. Ugyanakkor aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy manapság az emberek már nem tudnak ezen a módon kommunikálni, hiszen nemcsak a néptánc, hanem általában a tánc is háttérbe szorult.
Hogy miért gondolják, hogy a magyarság lelke kicsit „önbizalom-hiányos” és jónak tartják-e a népdalok újrafelfedezése terén megfigyelhető tendenciát, kiderül a Librettó beszélgetéséből, amelyet IDE kattintva lehet újranézni.
Borítókép: Sebestyén Márta népdalénekes (Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)