A marslakók érkezése

Megjelent a Pallas Athéné Könyvkiadó legújabb kiadványa, Marx György A marslakók érkezése – Magyar tudósok, akik Nyugaton alakították a 20. század történelmét című könyve. A kötet rendkívül érdekes, olvasmányos történetek mentén mutatja meg számunkra, hogy miként formálták a XX. század világtörténelmét a magyar kutatók és vívmányaik, emellett pedig abba is betekintést kapunk, hogy a magyar történelem miként formálta e tudósok életútját.

Magyar Nemzet
2022. 02. 16. 14:00
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A marslakók legendája a második világháború idején a Los Alamos-i atomkutató-intézetben keletkezett. „Önreprodukáló lények, akik a földi ember meglepően jó utánzatai – mondta róluk Philip Morrison amerikai fizikus. – Kicsit furcsán néznek ki, és jellegzetességük, hogy okosabbak a földi embereknél. Hiába iparkodtak titokban maradni, leleplezi őket túlsúlyuk olyan területeken, mint a matematika, a fizika, a muzsika és a mozi. Egyszóval: ők a magyarok”. 

Marx György (1927–2002) az Eötvös Loránd Tudományegyetem atomfizika-professzoraként rendes tagja volt a Magyar Tudományos Akadémiának, az Academia Europaeának és a Nemzetközi Asztronautikai Akadémiának. Az Eötvös Loránd Fizikai Társulat tiszteletbeli elnökének, az Amerikai Fizikai Társaság és az Angol Fizikai Társaság tiszteletbeli tagjának választotta. A professzort mindig is foglalkoztatta a magyar tehetségek sorsa, hazai és külföldi fogadtatásuk, világtörténelmet alakító szerepük. 

Sorra felkereste a híres tudósokat – Békésy Györgyöt, Hevesy Györgyöt, Neumann Jánost és Szilárd Leó esetében a néhai kutató rokonait. Ezen találkozások nyomán született a kötet. 

Hogy a magyar iskola vagy a társadalmi viszonyok különös kombinációja okozta-e, hogy a budapesti gimnáziumokból a tehetségek ily jelentős számban bontakozhattak ki, az világszerte spekulációk tárgya. 

A szerző arra a következtetésre jut, hogy Magyarországon ígéretesek voltak a lehetőségek, amit a Nyugat, a kivándorló marslakók fogadásával ki is használt. 

A szerző húsz világhíres kutatóról – Kármán Tódor, Hevesy György, Szilárd Leó, Wigner Jenő, Teller Ede, Neumann János, Erdős Pál, Kemény János, Gróf András/Andy Grove, Soros György, Lánczos Kornél, Koestler Arthur, Harsányi János, Békésy György, Szent-Györgyi Albert, Bay Zoltán, Telegdi Bálint, Oláh György, Kürti Miklós és Gábor Dénes – részletes, fotókkal, dokumentumokkal illusztrált portrét is rajzol. Marx György pedig a kötet végén félszáz olyan marslakó lexikonját nyújtja át az olvasónak, akik magyar gyökerekkel, de Nyugatról alakították a XX. századot. A marslakók érkezése című kötet megvásárolható a PABooks könyvesboltjában, a Bölcs Várban, valamint webáruházában, a www.pallasathenekiado.hu oldalon. 

Borítókép: Marx György (Forrás: Wikipédia)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.