Rettenetes sorsok kavarognak itt apró, alig látható örömökkel fűszerezve: veszettség, élve eltemetett ember, elrettentésül lelőtt családapa, szögesdróton fennakadt fiatalember, gyermekeikkel magukra maradó asszonyok, beteljesedő jóslatok, árnyékok, tragédiák, nehézségek… maga az élet, ahogy az mifelénk zajlott az elmúlt másfél száz esztendőben.
Amikor egyszer hazahívnak, akkor jönni kell
A rendkívül sokoldalú, tudományos és szépirodalmi színtereken is meggyőző erővel alkotó Sántha Attila Ágtól ágig új verseskötete – amely már címében megidézi Kányádi Sándor Fától fáig című versét, hogy aztán a kötetben szét-, illetve továbbírja – felkavaró, megrázó és különleges utazás a szerző (a lírai én) családjának múltjában. A versekben beszélő hang komótosan körbefordul, és végigveszi a család tagjainak életútját a túlzás nélkül vérzivataros XX. században.

A versek hangulata rendkívüli és különleges – aki ismeri Sántha Attila korábbi verseit, nyomban felfedezi ugyanazt a hangot az ilyen sorokban: „A Jóisten megsegítette őket, / Virág átvészelte az ehet, / s ellett egy szép borjúcskát is. / De jaj, elment a teje, / szegény borjú hiába döfködte, / tejet nem adott” –, nyomasztó, mégis a székely egykedvűséget, fátumtudatot, nyafogás nélküli fátumelfogadást prezentáló költemények erőt sugároznak: olyan erőt, amelyikről azt szokták mondani, megtart, még akkor is, ha a lírai én (és a lírai én egy helyen megszólaló édesanyja) ezt nem feltétlenül gondolja is így: „Anyám sír egyet, és az öregek csendes zsarolásával mondja, / ki fog ehhez a sírhoz jönni, miután ő meghal, és válaszol is, eiszen senki. / Hiába vagyok ott vele, és velem a három gyermek, / akik nagy örömmel gyújtják a gyertyákat, / mert végre bizsilhetnek (játszhatnak a gyufával), / ő csak hajtja a magáét, hogy az sem lesz, / aki egy gyertyát gyújtson a síron. // Nem akarok vele egyetérteni, de belül tudom, / az is lehet, hogy igaza van. / Mert az Isten hidege megfogyasztott minket, / és úgy dőlünk ki a sorból, hogy lassan az sincs, / aki az elmenőket búcsúztassa.”

A versekben többször megjelennek ugyanazok az alakok, hol fő-, hol pedig mellékszereplőként, mintha a család ott keringene a szerző körül, és ő néha kiválasztana közülük egyet a tragédiája megidézésére, de nyilván sokak sorsa összefügg, ezért töredékekből is építkezik, illetve kiegészül mindenki élete, halála, és végül így alakul ki a kaleidoszkópszerű kép a rettenetes múltról. És igen, óriási szükség van az ilyen könyvekre, óriási szükség volna minden családban egy krónikásra, aki képes még felidézni és holtában egybefogni a családot, mert az emlékezet természete olyan, hogy különben jelentőségét veszti lassan minden, és észrevétlenül kihullik a rostán: „Szegény asszony, pária lehetett, / ki tudja, vajon láthatta-a gyermekeit. // Igen, ki tudja, hagyta jóvá unokatestvérem is, / de már nem érintett meg / túlságosan a történet minket, / nagy idő az a százhetven év.”
Nincs derű és nincs oktalan remény ebben a könyvben (csakúgy, mint a székely életsorsokban), és a fent emlegetett, erőt adó fátumelfogadáson és egykedvűségen túl a megtartást talán egyedül a hazatérés, az otthon tudja biztosítani.
Mint a címadó vers főszereplője, a Szibériát megjárt és onnan éppen csak hazatérni képes, legyengült, majd lassan megerősödő „Tóth Béla bá” szól: „Na ekkor mondta el a gyermekeknek, / kik csapatoslag jártak utána, / s közben tanulták a bogyókat, füveket, / hogy Szibériát miért is élte túl: / hallotta álmában, hogy hívja őt Mári, / az apja, a rég meghalt öreganyja, / s egy csomó régi ember, akiket nem is ismert. / Tudjátok, fiaim, egyszer / titeket is hazahívnak, / és akkor jönni kell, jönni kell.”
Minden külföldre szakadt székely embernek kiszakad a szíve/lelke, amikor ezt olvassa, aztán elgondolkodik, és hosszan kelet felé néz. Ennél szebb és erősebb hatása könyvnek – ez meggyőződésem – nem lehet.
Sántha Attila: Ágtól ágig. Előretolt Helyőrség Íróakadémia, Budapest, 2021.
Borítókép: Sántha Attila költő (Fotó: Irodalmijelen.hu)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Történelmi utazásra hív a Trianon Múzeum a Kárpátia expresszen
Különleges rendezvénysorozattal emlékeznek idén a Nemzeti Összetartozás Napjára

A legismertebb filmslágerek is felcsendülnek az Operaház amerikai tematikájú estjén
A koncerten több neves magyar művész is fellép.

A közönség támogatását kéri az Anima Musicae Kamarazenekar
Tizenötödik születésnapi koncertjére készül az együttes.

Újabb előzetes érkezett Nemes Jeles László filmjéhez
Az Árva október 23-tól látható a mozikban.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Ők az ukrán kémek, akiket Magyarország kiutasított

A magyaroknak kedvező eredmények születtek a jégkorong-vb-n

„Kár érte, fantasztikus játékos” – eldőlt Kerkez Milos sorsa

Botrány Hadházyék tüntetésén: telibe köpte egy demonstráló a HírTV kameráját + videó

„Nem találok szavakat... Nyugodj békében!” – Gyászol Hosszú Katinka

A jövőben csak így vásárolhatunk ingatlant az országban – új szereplők is elővásárlási jogot kaptak

Kubatov Gábor újra felhozta a börtönt, Bognár György reakciója olaj a tűzre

Bognár György: Kétszer nem lehet véletlenül megverni a Fradit

Itt a bejelentés! Kiderült, Putyin elmegy-e az isztambuli tárgyalásra

A Real Madrid sorsdöntő meccsén a 95. percben jött a dráma

Robbie Keane elárulta, kire haragszik; Bognár György a csalást hiányolta

Lendvai Ildikó mindent bevallott, ebbe még Magyar Péter is belepirult
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Történelmi utazásra hív a Trianon Múzeum a Kárpátia expresszen
Különleges rendezvénysorozattal emlékeznek idén a Nemzeti Összetartozás Napjára

A legismertebb filmslágerek is felcsendülnek az Operaház amerikai tematikájú estjén
A koncerten több neves magyar művész is fellép.

A közönség támogatását kéri az Anima Musicae Kamarazenekar
Tizenötödik születésnapi koncertjére készül az együttes.

Újabb előzetes érkezett Nemes Jeles László filmjéhez
Az Árva október 23-tól látható a mozikban.