Végtelen színjáték – Dante 700, ez a címe Sárkány Győző Ferenczy Noémi-díjas érdemes művész legújabb kiállításának, utalva a költő halálának kerek évfordulójára.
Olyan tárlat ez a Gaál Imre Galériában, amelynek nem kizárólag a címe, de maguknak a műveknek a címe egyaránt fontos. Mindenesetre ezt mondta az alkotó. Pusztán azért jegyzem meg ezt, lévén a nonfiguratív avagy absztrakt képek esetén a művészek zöme nem foglalkozik a munkák alá írt címekkel. Az igazság az, hogy a fotográfiák elsőre tűnnek absztrakt munkáknak, de hogy mik is pontosan, arról majd a maga idejében szólok. Miért fontosak a címek Sárkány Győző számára? A magyarázat már-már számmisztikus, amennyiben háromszor 33 képet nézhetünk meg a falakon. (Pontosabban lényegesen többet, de erről szintén később.) Az Isteni színjátéknak megfelelően: a Pokol, a Purgatórium, illetve egy mindent megelőző Prológ fejezetek alá sorolva.
– Befejezésként pedig ott a Paradicsom, amit én Boldogok mezejére változtattam, mert a mennyet nagyra tártam, beengedve a kereszténység előtt élteket.
Ez tehát nem olyan sorozat, amelyik egy az egyben illusztrálja Dante remekművét, azt én kiindulási pontnak vettem ahhoz, hogyan reflektál a jelenkor az Isteni színjáték gondolataira
– magyarázta Sárkány Győző, aki kifejtette: azt kutatta, miként látjuk ma a világot, s tudjuk megfogni a szépséget, a drámaiságot.
– A szépséggel igyekeztem felelni a drámára, a jelenkorra, amelyik utolérte Dantét, az Isteni színjátékot – állapította meg a művész.
Mert, kedves olvasóm, kár lenne tagadni, akár magunk előtt is, hogy a költő Infernója, bizony, valósággá vált.
Lényeges, melyik alkotásnál kezdjük, s melyiknél végezzük a látogatást. Erre figyelmeztetett az alkotó:
– Nem mindegy a sorrend, sem pedig az, hogy melyik kép mellé melyik másik került. Mindegyik munkának címet adtam, amelyek reflektálnak a jelenkorra.
A Sárkány Győző által említett szépség forrása nem más, mint a szentendrei Bükkös-patak víztükre. Itt készültek, a cikkem elején, nonfiguratívnak mondott felvételek. Lévén a képek a mozgó víztükör által visszavert, torzított látványtöredékeket, részleteket mutatnak.