Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a kamarakiállítás hétfői megnyitóján forradalminak nevezte, hogy a múzeum a közönség elől eddig elzárt helyeket nyit meg. Ilyen a csodálatosan felújított Széchényi-terem, amelyben a Herzog-gyűjtemény legszebb darabjait képező ezüstök láthatók. A Herczog-gyűjtemény az első világháború előtt Herczog Mór Lipót által létrehozott jelentős budapesti magángyűjtemény volt.
A megnyitott Széchényi-terem a Magyar Nemzeti Múzeum egyik legszebb tere, nevét a múzeumalapító gróf Széchényi Ferencről kapta. A terem Ybl Miklós tervei alapján készült 1865-ben közadakozásból.
Megújult formájában gyönyörű faburkolat borítja, falain körbe a vármegyék címerei sorakoznak, a terem központi dísze Széchényi Ferenc portréja. – A hónap kincseként megtekinthető díszkés József Ágost főhercegé volt, és műalkotásként is lélegzetelállító – mondta Semjén Zsolt. József Ágost a Habsburg-ház nádori, magyar ágának képviselője volt. A főherceg a 20. század elején ajándékba kapta a széles pengéjű vadászkést, amelynek részben aranyozott keresztvasa van, és drágakövekkel, valamint apró gyöngyökkel gazdagon kirakott. Az impozáns fegyver fél méter hosszú és 35 centiméter széles. Semjén Zsolt kiemelte, hogy az emberiség történetében mindig jelen volt a vadászat.
– A vadászat megjelenik a művészetben, a művészet a vadászatban – mondta.
Kovács Tibor, a kiállítás kurátora kitért arra, hogy József Ágost főherceg az első világháborúban magyar honvédjei élén védte a hazát, jelentős vadászati és katonai szakírói munkássága.
Új arculatot kapott a Magyar Nemzeti Múzeum, amelynek központi eleme a koronázási palást lett. A Múzeum célja az volt, hogy egy könnyen azonosítható és letisztult arculat szülessen, amely a vizuális trendektől függetlenül, hosszú távon, minden felületen alkalmazható, és az egész intézményrendszert fémjelzi. –Nem is találhattunk volna szebb és kifejezőbb jelképet az újjászülető Nemzeti Múzeumnak.