Egyrészt azért lesz rendhagyó, mert nem feltétlenül a legújabb, most futó filmeket tárgyaljuk ki (bár ilyenre is lesz majd példa), másrészt pedig azért, mert a filmeket, amelyekről szó lesz hétről-hétre, megpróbáljuk röviden elhelyezni a bemutatójuk időpontját alapul véve, az adott világtörténelmi, kulturális, társadalmi közegben.
Sorozatunk első részeiben a klasszikus horror szerző Stephen King könyveiből készült filmadaptációkból próbáltunk meg felállítani egy ötös toplistát. Először úgy gondoltuk, hogy nem lesz túl nehéz dolgunk, mert általában nem igazán sikerültek King könyveinek a megfilmesítései. Elsősorban azért, mert azt a jellegzetes, sajátos hangulatot, amit a szerző a könyveiben visszatérően megteremt nagyon nehéz filmre vinni, megjeleníteni a filmvásznon, illetve azért, mert számos esetben rövid, pár oldalas novelláiból készítettek egész estés filmeket a stúdiók.
Öt filmet azonban mindezek ellenére sem volt könnyű kiválasztani, mert bár ez egy szubjektív összeállítás, talán csak az első két helyezett pozíciója volt megingathatatlan, a rangsor többi szereplője viszont komoly fejtörést okozott. Így maradtak ki a végső listából olyan nagyszerű filmek, mint a Sissy Spacek felejthetetlen alakításával fémjelzett, Brian De Palma által rendezett 1976-os Carrie vagy éppen a Rob Reiner által jegyzett 1986-os tinisztori az Állj mellém! (Stand by Me). Most pedig következzen a listánk ötödik helyezettje:
5. Tortúra (Misery – 1990)
Az ötödik pozíciót egy nem klasszikus King történetből készült film szerezte meg. Hiszen a Tortúra nem tartalmaz sem sci-fi, sem horror, de még természetfeletti elemeket sem. Ennek ellenére az egyik legsikeresebb műve a szerzőnek. A filmet Rob Reiner rendezte és 1990-ben mutatták be.
A történetben egy világhírű író Paul Sheldon (James Caan) a Misery-sorozat szerzője balesetet szenved és egyik rajongója Annie Wilkes (Kathy Bates) ápolja (látszólag) odaadóan. A film mesterien mutatja be az őrületbe hajló, beteges rajongást. Kathy Bates Oscar-díjat nyert a filmben nyújtott zseniális alakításáért, de James Caan is remekül alakítja a fogságba került írót.