Az idén ötvenéves táncházmozgalom egyik alapítója, Halmos Béla az 1990-es években dolgozta ki a folkmise koncepcióját, melynek lényege, hogy a népzenegyűjtésekből származó énekek autentikus népi stílusban hangozzanak el a szentmisén. Elképzelése csak halála után valósulhatott meg. A mise a résztvevő népzenészek, népdalénekesek és a táncházas közönség számára a Halmos Bélára való emlékezés alkalma is.
Juhász Katalin néprajzkutató szervezésében 2017 óta tartanak ezen a napon folkmisét.
– Annak idején, az 1990-es évek vége felé az idén ötvenéves táncházmozgalom egyik alapító atyja, Halmos Béla találta ki, hogy a „beatmise” mintájára legyen folkmise is – mondta Juhász Katalin.
– Sajnos, mire megvalósult, Béla már nem volt köztünk. Másfél évig voltam a munkatársa a Hagyományok Háza Táncház Archívumában. 2016-ban, véletlenül találtam meg a megsárgult lapokat, és – mintegy égi sugallatra – elhatároztam, hogy megszervezem a misét, ami várakozáson felül sikerült.
Idén már ötödik alkalommal szervezem a Szent István-bazilikában az eseményt, minden támogatás nélkül. Ez a bazilika „kisbúcsúja”. Aki nem tud részt venni a csíksomlyói búcsún, itt is megélheti kicsiben azt, amit ott: a nemzeti összetartozást, a magyarság keresztény gyökereit, a közös éneklés és ima rendkívüli erejét – ajánlja a néprajzkutató.