– Az NKA Magyar Géniusz Program Ideiglenes Kollégiuma nyílt pályázatot hirdetett a Kárpát-medencei Kultúrpajta- és Tündérkert-hálózat magyarországi színhelyein megvalósuló tevékenységek támogatására. Ismertetné röviden a pályázat részleteit?
– A cél az, hogy közös kulturális hálózattá szervezzük mindazokat a törekvéseket és eseményeket, amelyek a portákhoz kapcsolódnak. Ehhez a kollégium négyszázmillió forint keretösszegű vissza nem térítendő támogatást hirdetett mindazon magyarországi pajták és tündérkertek számára, amelyek kulturális tevékenységet valósítanak meg, és tudják igazolni a működésüket. Pályázni olyan programsorozat megvalósítására lehet, ami legalább három önálló eseményből áll. A tematikát illetően ezeknek a népművészet, a zene, az irodalom, az iparművészet és az építőművészet területek közül legalább egyet érinteniük kell, de természetesen összművészeti jelleggel is megrendezhetők. A kérelmeket legkésőbb június 29-én éjfélig, az NKA felületén keresztül lehet benyújtani.
– A tavaly elindult PajtaKult projekt célja, hogy összehangolja azokat a kulturális törekvéseket, amelyek a Kárpát-medencében fellelhető pajtákban, csűrökben zajlanak, míg a tündérkertek szándéka, hogy az őshonos gyümölcsfák visszaköltözzenek a kertekbe, mivel a fák gondozása a továbbörökítés és visszatanulás szempontjából nélkülözhetetlen. A program kiemelt célja, hogy e két területet összekapcsolja. Miért fontos ez?
– Mindkét gondolat és törekvés a múltban gyökerezik. Nézzük meg például a negyed évszázada működő őriszentpéteri Pajtaszínházat vagy a Kaszás Attila ötlete alapján létrejött viszáki Kultúrpajtát! Fantasztikus közösségteremtő kulturális terek. Tavaly óta a Petőfi Kulturális Ügynökség és az NKA támogatásával a Fonó mint a mozgalom motorja a PajtaKult néven ismert projekt révén a közösségek elérésében nagyszerű munkát végez. Az összekapcsolás célja viszont az, hogy a helyi közösségek működése ne egy-egy központosított szervezőcsapathoz kapcsolódjon, hanem a pajta- és kertgazdák a saját közösségük ismerete, tapasztalataik mentén kezdjék el megfogalmazni a víziójukat. Eddig egyesével és külön-külön lettek megszólítva. Most lehetőségük lesz arra, hogy hálózatban gondolkodva, egymással is kapcsolatba lépjenek. Mindennek az éltető kovásza a magyar nemzeti kultúra. A pajták és tündérkertek közösségeket szolgáló terek. Annak a szolgálatában állnak, hogy kulturális örökségünket ne éltető lángon tartsuk, hanem kerüljön vissza eredeti otthonába, a családok kertjébe. Hiszen az, hogy kik leszünk száz év múlva, függ attól, hogy kik voltunk ezer évvel ezelőtt.