Témáját, technikáját és stílusát tekintve nagyon különböző műalkotások szerepelnek most együtt – írja Bedi Kata esztéta, a tárlat kurátora a kiállításhoz készült impozáns katalógus bevezetőjében. Mindez annak köszönhető, hogy
a Magyarság Háza felhívást tett közzé a diaszpórában élő képzőművészeknek a munkásságukat bemutató utazótárlat gondolatával, amelyre csaknem háromszáz pályamű érkezett szerte a világból. E gazdag anyagból végül mintegy negyvenet mutat be a Magyar – művész – világ tárlat a Bálna első emeleti kiállítóterében.
Az alkotások közül a teljesség igénye nélkül emelünk ki néhányat. Elsőként Bíró Anna Csíkszeredában született, jelenleg Kanadában élő textilművész látványos, Emlékek (2019) című nemezmunkája ragad magával bennünket, a különleges alkotás akár faliszőnyegként is megállná a helyét. Egyszerre tükröződik benne múlt és jelen, a textilművészet tradíciói és a legújabb technológia. Míg az Olaszországban alkotó Puppi Adriana Emlékek (1990) című gobleinjén a természet képei jelennek meg: hegyek, fák, házak és stilizált állatok, emberek, kissé magyaros népművészeti formákkal keveredve. Finom színhasználata szépen vezeti képzeletünket a saját emlékeink világába.
Vegyes technikával készült az Argentínában élő Mihályfy Kinga Fehér rétegződés (2021) című munkája, amelyen a fehér ecsetvonások dominálnak, de mellette használ aranyat, sötétbarnát és téglavöröset is. A fiatal művész alkotása csupa játékosság és kísérlet. Ugyanez mondható el a Hollandiában élő Bittenbinder János Cinqueterra (2020) című képéről, amelyen erőteljes színeket, főként a kék árnyalatait csodálhatjuk meg. Érdemes előtte percekig elidőzni, hiszen amellett, hogy lélegzetelállító látvány tárul elénk, olyan érzésünk támad, mintha ott állnánk a Cinque Terre meredek szikláin.