Borbély László, az Artphoto Galéria egyik alapítója köszöntőjében megjegyezte: az egyéni kiállítások mellett időnként rendeznek csoportos tárlatokat is.
Tavaly kezdtünk el gondolkodni Zsila Sándorral, s ebből született a tárlat koncepciója, ami nem más, mint a természetre különleges módon tekintő fotográfiák bemutatása. Jelen művészek képein megjelenik mindaz, ami a természethez köt bennünket, az ihlető világ
– fogalmazott Borbély László.
A fotográfiák tartalmának elmélyítését irodalmi idézetek segítik. A galerista fontosnak érzi, hogy az alkotók szűk körével, akik követik a galéria munkásságát, együtt dolgozzanak, ezért kérte fel jelen kiállítás megnyitására Haris László fotóművészt, az MMA rendes tagját.
A fotográfus megnyitója bevezetőjében Lao Ce ihletről szóló 33. versét idézte, Weöres Sándor fordításában:
Okos, aki érti az embereket; / aki önmagát érti: ihletett. / Hatalmas, aki másokat legyőz; / aki önmagát legyőzi: erős.– A művészi alkotás legfőbb anyaga kívülről éri a művészt mint isteni sugallat. Az ember, a művész azonban csak akkor lesz ihletett, ha érti és legyőzi, feláldozza önmaga önző céljait az alkotás érdekében – hangsúlyozta Haris László, hozzáfűzve: három természetfotós képeit látjuk, s rögtön felolvasott a meghívó szövegéből:
nem egyszerű természetfotók, hanem a természet sugallta művészi fotográfiák. Haris László a folytatásban kitért a természetfotósokra, aki nemegyszer megszállottan, a természet erőivel szembeszállva várják a megörökítendő jelenetet.
– Képeikről kiderül, mennyire alkalmasak a természet jelenetei általános emberi érzések, fogalmak hiteles megjelenítésére – mutatott rá a fotóművész, majd megjegyezte: így alakult ki a tudományosból a kreatív természetfotó.
A kiállító alkotókról elmondta: Barbalics Nándor hosszú expozíciós idővel dolgozik, e módon születnek bemozdult képei. Miként maga mondta: érdeklődése idővel a fotóimpresszionizmus felé fordult. Csakúgy, mint Géczy Dorottyáé, aki évtizednyi természetfotózást követően váltott. Zsila Sándor mesteri módon alkalmazza a számítógépes módosításokat, minden esetben a lelkében élő cél érdekében.– Két évvel ezelőtt kezdődött a magvetés, amikor Borbély László felkért erre a kalandra, ekkor azonnal barátaimra gondoltam, hogy végre együtt állítsunk ki – árulta el az érdeklődő közönségének Zsila Sándor, aki kurátorként rendezte a tárlatot.
A megnyitó befejezéseként, a szokásokhoz híven, a művészek kézjegyükkel látták el a galéria boltívét.