A Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ (MÉM MDK) a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) égisze alatt működő intézmény, amely a műemlékvédelmi hivatalok átalakítását, átszervezését követően és a Magyar Építészeti Múzeum hányattatott sorsa nyomán egy kormányhatározat értelmében jött létre 2017-ben.
Céljuk többek között a hazai építészettörténeti és műemlékvédelmi gyűjtemények méltó megőrzése, illetve a tudományos feldolgozása.
A tavasszal átadott, felújított Walter Rózsi-villával pedig megnyílt a MÉM MDK első önálló kiállítóhelye is. A Pesti Vigadóba az Évszázadok öröksége – A magyar műemlékvédelem 150 éve címmel érkezett meg az intézmény legújabb tárlata: a Kárpát-medence legtekintélyesebb műemlékvédelmi gyűjteményét felhasználva mutatja be annak magyarországi történetét.
– A magyar műemlékvédelem százötven éve három emberöltőnyi munkát ölel fel – emelte ki Lánszki Regő építészeti államtitkár. Hozzátette, hogy az épület, azaz a Pesti Vigadó az ország egyik legrégebbi hangversenyterme, amely még Liszt Ferenc zenéjét itta magába. Mint mondta, ezeknek súlyát, léptékét a mindennapokban sokszor nem érezhetjük, hiszen az előttünk álló feladatokra kell koncentrálni, s szinte képtelenség állandóan kapcsolatban lenni nemzeti kulturális hagyatékunkkal, ám bizonyos pillanatokban mégis méltón emlékezünk róluk.
Pillanatokra, s kitüntetett alkalmakkor – idesorolom a mai megnyitót is – megteremthetjük magunknak a lehetőséget, hogy tudatosítsuk: apró szemek vagyunk egy nagyon hosszú láncban. Gyökereink régre nyúlnak vissza, van miből táplálkoznunk, van miből inspirációt nyerni, van mire büszkének lennünk. Nem hiábavalóság és nem önmagáért való az efféle büszkeség
– így az államtitkár.