A viszály onnan indult, hogy Ókovács Szilveszter múlt csütörtökön megjelent írásában alaposan leszólta a táncművészeti képzést. Úgy fogalmazott, hogy „a hazai táncképzés immár huzamosabb ideje képtelen évente öt-hat olyan profi balettművészt kiforogni magából, aki magyar, aki klasszikusban is erős és aki itthon képzeli el a karrierjét. A végzősök számra ugyan megvannak, de már előfordul fiú nélküli évfolyam vagy magyar növendék nélküli osztály (sok külföldi vendéghallgató diplomázik Budapesten, ami remek dolog, de ha felvesszük a társulatba, akkor sem a »magyar vonalat« erősíti).”
A további szövegből az derül ki, hogy Ókovács véleménye nem afféle légből kapott elgondolás. A főigazgató az okokat is tudni véli. Egyfelől
hibának tartja, hogy 1948-ban az Operától szovjet mintára elcsatolták a saját balettintézetét,
továbbá
hiba volt 2002-ben az Operaháztól messze költöztetni a klasszikus képzést, de természetesen a korszellem is hibás, hisz ma már ki tesz bele tíz év kemény munkát olyasmibe, aminek a kimenetele legalábbis bizonytalan?
A későbbiekben leírja, hogy az Operaház ugyan együttműködik a Magyar Táncművészeti Egyetemmel, ahol azonban „gyenge a vízhozam”. Ezért másik forrással is próbálkoznak: „2016 óta működtetjük a Magyar Nemzeti Balettintézetet, ahol több mint száz kis magyar gyerkőc tanul balettozni. E két forrásból többet nyerünk” – fogalmaz Ókovács Szilveszter.
KOSSUTH-DÍJASOK NYÍLT LEVELE
A hazai táncművészet egészét sokszorosan bántó cikket másnap már
Kossuth-díjas táncművészek utasították vissza, nyilvánosságra hozva azt a nyílt levelet, amelyben leírják, hogy alaptalannak és károsnak tartják az Operaház főigazgatójának szavait.
Úgy fogalmaznak: „A magyar kultúra ezen kis, ám igen sikeres területén, a táncművészetben kifejezetten ártalmas, romboló az ön véleménynyilvánítása, mellyel sárba tiporja a táncszakma múltját, valamint az utánpótlás jelenét és jövőképét. Mindezt úgy, hogy amit állít az intézményről, tényszerűen nem igaz.” Arra kérik a kritikust, hogy „a továbbiakban tartózkodjon a Magyar Táncművészeti Egyetem szakmai megítélésének nyilvános közzétételétől”. Hozzáteszik: a továbbiakban is kiállnak a Magyar Táncművészeti Egyetem magas szintű szakmai munkájának elismerése mellett, és biztosítják az egyetem polgárait további támogatásukról.