„Az elmúlt évben a modellváltással igyekeztünk az adminisztratív-gazdálkodási változásokon túl egyetemünk külső arculatát és szellemiségét is formálni” – mondja Kiss János, a Magyar Táncművészeti Egyetem rektora az Origónak. Kifejti, mennyire fontos az, hogy a hallgatók komfortosan érezzék magukat, hiszen „a művészképzés évszázadok óta ugyanazokon a praktikákon, gyakorlati fogásokon alapul”. Ez pedig nehezen lehet sikeres, ha olyan körülmények között kell helytállniuk a hallgatóknak, amelyek korábban voltak jellemzők például az intézmény kollégiumára. „Új bútorokat vásároltunk, és minden erőforrásunkat –, ami szerencsére elegendő volt, hiszen a kormánytól megkaptuk ehhez az anyagi eszközöket – fejlesztésre, felújításra fordítottuk. A teljes elektromos hálózatot kicseréltük. Mindent megtettünk, hogy a hallgatók komfortosan érezzék magukat, ami segíti majd a tanulást is.”
A modellváltás eredményeiről szólva a rektor elsősorban arról beszél, hogy az átalakulás
olyan lehetőségeket biztosít egyetemünk számára, ami sokkal több szakmai munkát eredményez. A fejlesztési programok által jelentősen gyorsabb a hajónk sebessége.
A változások részeként említi azt is, milyen komoly szakmai testület vezeti az egyetemet. Bozsik Yvette, Török Jolán, Harangozó Gyula, Zsuráfszky Zoltán mellett külföldi vendégtanárok, nemzetközi hírű mesterek tanítanak az intézményben.
A beszélgetés második részében az elmúlt egy évben, illetve az azt megelőző évtizedekben elért rendkívüli sikereket sorolja föl:
Az elmúlt tanévben a hallgatóink összesen nyolc nemzetközi versenyen mutathatták be tudásukat és értek el kiváló eredményeket. Közülük első helyezést ért el hét hallgató, második lett az egyetem hat fiatal táncosa, és harmadik helyen végzett ugyancsak hat diák. Döntőbe került további négy MTE-hallgató, és középdöntőig jutott a Magyar Táncművészeti Egyetem két hallgatója. Ezenkívül a kuratórium döntése szerint pályázat útján felajánlottunk egymillió forintot egyik hallgatónknak, aki a Párizsi Opera iskolájának kurzusain, valamint az Angol Királyi Balett kurzusain vehetett részt. Ez a feladatunk, hogy csiszoljuk ezeket a csodálatos fiatalokat.
Beszámol arról is, hogy nagyratörő elképzelésekkel, programokkal készülnek a jövőre. „Tavaly azt mondtuk, hogy szeretnénk Európa meghatározó egyetemévé válni” – emlékeztet a rektor, aki arra is utal, hogy e céllal kapcsolatban hamarosan komoly bejelentést fog tenni.