A későbbiekben kiderült, valóban fontos mondatokat említett Mezey Katalin, hiszen talán valóban ezek a fogalmak írták le legpontosabban a hatvanas években felbukkanó fiatal költőnemzedék értékrendjét. De mielőtt belevágunk a konferencia legfontosabb gondolatainak bemutatásába, ejtsünk pár szót erről a nemzedékről.
A hatvanas évek második felében – az amerikai, nyugat-európai ifjúsági mozgalmak visszhangjaként – Magyarországon is megjelentek azok az új gondolatok, amelyek átalakították a hétköznapokat. Kilencek néven állt össze az a fiatal bölcsészhallgatókból álló költőcsoport, amelyik igyekezett együttesen és saját hangján megszólalni. Közéjük tartozott Oláh János is, akiről elsőként a pályatárs, Kovács István költő, egyetemi tanár, a Kilencek költőcsoport egykori tagja beszélt.
Kovács személyes élményein keresztül mutatta meg, miként jutottak el az akkori fiatalok a népi, nemzeti gondolathoz. Elmondta, hogy a Kilencek antológia megszerkesztése után kapcsolatot kerestek határon túli költőkkel, s Oláhval együtt mentek Erdélybe. Ott megismerkedtek Kallós Zoltánnal, Szervátiusz Tiborral, s ez életre szóló élményt, a közös élmény pedig életre szóló barátságot hozott a két fiatal között.
Jánosi Zoltán irodalomtörténész, egyetemi tanár, a Magyar Napló főszerkesztője arról beszélt, hogy a népi, nemzeti kultúra mellett mennyiféle hatást tudott integrálni ez a ma kevéssé ismert irodalmi éra, s kivált Oláh János költészete. A beatnemzedék nagy alakját, Allen Ginsberget hozta példaként. – Ginsberg Üvöltése így kezdődik: Én láttam nemzedékem legjobb elméit az őrület roncsaiban… És akkor tarthatnánk egy névsorolvasást; színművészek, esztéták, írók költők, akik öngyilkosok lettek vagy önpusztító életmódot folytattak. Az ok, hangsúlyozta Jánosi, pontosan az, amiről Mezey Katalin beszélt:
Olyan történelmi vidék vette őket körbe, amely tönkretette a személyiségeket. Latinovits Zoltán, Domján Edit, Sarkadi Imre, Hajnóczy Péter és így tovább…
Mellettük viszont ott állt az a csoport, amely inkább szembement a rendszerrel, képviselte a határon túli magyarokat, kiállt a történelmi örökségek mellett, merített a régi magyar irodalomból.
Bertha Zoltán irodalomtörténész, egyetemi tanár amellett, hogy ugyancsak hangsúlyozta a csoport rendszerrel való szembenállását, a szenvedélyes hagyományőrzést, arra is felhívta a figyelmet, hogy velük új kifejezésforma is megjelent a magyar irodalomban.