Sajátos árnyalatú kék házak, házfalak minden egyes képen. Meglehet – gondoltam –, a fotográfus kék korszakát éli éppen. Nem gondoltam túlságosan mellé, tudniillik Kovács László Attila bevallotta: tizenkét-tizenhárom esztendeje éli már kék korszakát.
Fotós útjaim során észrevettem, hogy napról napra tűnnek el a jobbágyházak, így tudatosan kezdtem megörökíteni őket
– magyarázta a fotóriporter.
Az anyaországban meglehetősen keveset tudunk a jobbágyházakról, mint Kovács László Attila felvilágosított, nálunk oláh kék vagy román kék néven emlegetik az árnyalatot. – Hát, nem esett jól, sértőnek találtam. Nekem ilyet ne mondjanak! Nincsen etnikumi táj, vagy építészet, a székelység soraiban is voltak jobbágyok. Igaz, mi hamarabb kivásároltuk magunkat a románoknál – mondta a fotós, akitől megtudtam:
igen kevés hivatalos írásos dokumentum maradt fenn a jobbágykék házakkal kapcsolatban,
ezért saját magyarázattal szolgált. Eszerint: az 1700-as évek derekán, hogy a jobbágyok portáit meg lehessen különböztetni a többiekétől, az úgynevezett jobbágykék színnel festették be mindegyik házat. – Az én megfigyelésem szerint a románság sötétebb árnyalatot használt, az ilyen épületek fellelhetők a román vidéken.
Az ő felvételei Székelyföldön, Kovásznában, Hargitán, Háromszéken készültek.
Feltételezésem szerint, amikor kijött a guberniumi (kormányzósági – a szerk.) rendelet, hogy kékre fessék a jobbágyak házaikat, akkor ott higiéniai szempont is közrejátszhatott.
Meglepő, ám rejtélyes magyarázatát a fotográfus stílusán keresztül érthetjük meg. Felvételei láttán egyértelművé válik, hogy kedvence műfaja a portrézás. – Én olyan típusú vagyok, aki nemcsak lefotózom kívülről a házat, aztán megyek tovább, hanem szeretek beszélgetni az emberekkel. Így amikor megkérdeztem: miért festik kékre a falakat, elég érdekes válaszokat kaptam. Azt mondták, honnan tudnák, már a nagyapjuk is kékre festette. Erre egyikük felesége átszólt a konyhából: hát, nem tudod, azért, hogy a legyek ne szálljanak rá – idézett fel egy esetet.
Babonás hagyományt sejthetnénk a mondat mögött, ám a festék összetétele: mész és rézgálic. Ez utóbbi adja a sajátos kék színt. – Hobbiból elkezdtem kertészkedni, s olvastam, hogy a biokertészet egyik legfőbb eleme a mai napig a rézgálic. Rovarölő, gombaölő hatású – világosított fel Kovács László Attila, aki szerint ebből következik, hogy valóban irthatja a legyeket, illetve a mésszel kevert vegyszer fertőtlenítette az egykori jobbágyházakat.