A kápolnásnyéki roadshow-n először Rodics Eszter, a Művészeti Népfőiskola elnöke köszöntötte a résztvevőket, majd Makranczi Zsolt, a Mozaik múzeumtúra program vezetője szólalt fel.
A Mozaik múzeumtúra 2014-ben indult útjára, legfontosabb célja pedig a magyarországi, illetve a kárpát-medencei magyar vonatkozású kiállítóhelyek, gyűjtemények s a múzeumok népszerűsítése, valamint az, hogy ennek hatására egyre több fiatal látogató érkezzen a kiállításokra
– emelte ki Makranczi Zsolt.
A köszöntők után Rodics Eszter nyitotta meg Az ezerarcú Gárdonyi című utazó kiállítást. A népfőiskola elnöke hangsúlyozta: a tárlat azzal a céllal készült, hogy a látogató képet kapjon arról, mennyi mindennel foglalkozott ez a nagyszerű ember, valamint arról, hogy mennyire sokoldalú és különleges szereplője volt a magyar irodalomtörténetnek.
A kiállítást minél több helyszínre igyekszik majd eljuttatni a népfőiskola a következő hetekben, hónapokban.
A megnyitót követően Gárdonyi Géza varázslatos világa címmel hallgathatták meg a fiatalok Sz. Király Júlia irodalomtörténész, Gárdonyi-kutató interaktív előadását az íróról, annak kalandos életútjáról és munkásságáról. Az érdekes előadás után játékos múzeumpedagógiai foglalkozásokkal várták a gyerekeket összesen három helyszínen: a Halász Gedeon eseményközpontban, a Halász-kastélyban és a kastély parkjában.
Az eseményközpontban Pápai Judit magyar szakos pedagógusnak köszönhetően a tanulók megtudhatták, hogy miért is hívták Gárdonyi Gézát ezerarcú varázslónak.
A parkban izgalmas kastélytotó várta a lelkes gyerekeket, a kastélyban pedig Bányai Balázs történész interaktív és rendhagyó tárlatvezetésen ismertette meg a résztvevőkkel a kápolnásnyéki Halász-kastélyban és Fejér megye más kastélyaiban élő nemesi és főúri gyermekek életét. A program során megelevenedett a gyerekek és szüleik kapcsolata, a nevelésükben részt vevő személyzet feladata, az ifjak nevelése, oktatása és életük jellemző terei, beleértve az otthont, a parkokat, valamint a különböző szintű iskoláikat is.
Az interaktív feladatok megoldása után a tanulók értékes ajándékokkal gazdagodtak; a Mozaik múzeumtúra-roadshow programjait a Vox Mirabilis Kamarakórus koncertje zárta, amely egyben énekóra is volt, bemutatva Gárdonyi kapcsolatát a zene világával.
Különleges ősbemutató is volt ez az alkalom, hiszen Gárdonyi Fel nagy örömre! című karácsonyi énekét Szebik Attila négyszólamos átiratában az értő, fiatal közönség hallhatta először.
A Mozaik múzeumtúra a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, a Magyar Nemzeti Múzeum, a Néprajzi Múzeum és a Tájak – Korok –Múzeumok Egyesület szakmai együttműködésével, az Örökség Kultúrpolitikai Intézet koordinálásában valósul meg.
További részleteket a programról ide kattintva olvashatnak.