Bartók, Kodály, Dohnányi, Mahler, Liszt az ünnepekre

Ünnepi nagykoncertet ad a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara a fennállásának 169. évfordulója alkalmából a Zeneakadémia Nagytermében. A november 17-i hangverseny műsorában szereplő szerzőket – Bartók, Kodály, Dohnányi, Mahler, Liszt – és műveket mind szoros kapcsolat fűzi hazánk első hivatásos professzionális szimfonikus zenekarához, melynek első koncertje 1853. november 20-án volt Erkel Ferenc vezényletével.

Magyar Nemzet
2022. 11. 02. 16:00
null
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ünnepi hangversenyen Vajda Gergely dirigálásával idézik fel a társaság nemzetközi viszonylatban is páratlan múltját, szólistaként az egyik legkiválóbb fiatal operaénekes, Horti Lilla lép színpadra.

A magyar zenekultúra legfényesebb évtizedeiben – Bartók, Kodály, Dohnányi, Mahler idejében – szinte minden fontos magyar zenei esemény az együtteshez fűződött. Kultúrtörténeti esemény volt a Schubert halálának 100. évfordulójáról megemlékező ünnepélysorozat, amelynek záróestjén először hangzott el az f-moll fantázia zenekari változata az akkori elnökkarnagy, Dohnányi tollából.

Bartók is e zenekar számára dolgozta át öt zongorakíséretes népdalát a társaság 80. születésnapjára, és bár Kodály Zoltán a Marosszéki táncok zenekari változatát Arturo Toscanini ösztönzésére készítette el, itthon mégis a Filharmóniai Társaság játszhatta először.  

Mahler éppen a budapesti operaház igazgatójaként működött, amikor 1889-ben befejezte 1. szimfóniáját, természetesnek tartotta tehát, hogy új alkotását a Filharmóniai Társaság Zenekarának élén mutassa be – ebben a korai változatban szerepelt még a később elhagyott „Blumine” tétel.

Az ünnepi műsorról nem hiányozhat a zenekar történetét meghatározó Liszt Ferenc sem,

aki a humánumért, az emberiségért szenvedő hős szimbólumát látta Prométheuszban. S mivel az együttes az új magyar zene mindenkori elkötelezett támogatója, mindehhez egy kortárs magyar alkotás, a páratlanul egyedi stílusban alkotó, de a hagyományokhoz mégis mindig hűséges, Kossuth-díjas Orbán György új műve szólal meg. Az esten Vajda Gergely vezényel.

Vezényel: Vajda Gergely karmester, Bartók–Pásztory-díjas zeneszerző

Közreműködik: Horti Lilla Junior Prima és Cziffra-díjas operaénekes és a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara

Műsoron: Schubert–Dohnányi: f-moll fantázia – zenekari átirat; Mahler: 1. (D-dúr) szimfónia („Titán”), 2. Blumine; Liszt: Prométheusz – szimfonikus költemény; Orbán György: Szimfonikus finálé; Bartók: Öt népdal énekhangra és zenekarra, BB 71, op. 15; Kodály: Marosszéki táncok

Borítókép: Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara (Forrás: BFTZ)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.