Megnyílt a Petőfi költészete a kortárs képző- és iparművészetben című kiállítás

A kecskeméti kiállításon száztizenhárom alkotó százhuszonhárom alkotását nézhetik meg a látogatók. A tervek szerint január végén megjelentetik a kiállítás katalógusát, sőt a tárlat egy virtuális változatát is az intézmény honlapján, benne a művészek műleírásaival, valamint versrészletekkel.

Magyar Nemzet
2022. 11. 19. 20:11
null
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma délután nyílt meg a Petőfi költészete a kortárs képző- és iparművészetben című kiállítás a Kecskeméti Katona József Múzeum Cifrapalota kiállítóhelyén.

 

Gyergyádesz László, a múzeum osztályvezetője, a kiállítás kurátora elmondta, hogy a kecskeméti múzeum felhívása nyomán mintegy 350 alkotással, illetve sorozattal pályáztak a hazai és a határon túli magyar alkotók. Az ítészek végül összesen 113 alkotó 123 művét, sorozatát javasolták kiállítani és a katalógusban megjelentetni.     

 

A művészettörténész kiemelte, hogy a tárlat hangsúlyozottan tartalmi alapú, ugyanis a Petőfi Sándor arcképét megjelenítő művekkel szemben ma is aránytalanul kevés a művészetének tartalmi oldalával, gondolataival, költői képeivel foglalkozó alkotás. Ezt az űrt szeretnék – legalább jelképes mértékben – betölteni a kiállítással.     

Hangsúlyozta: felhívásukkal arra kívánták ösztönözni a kortárs művészeti élet legjobbjait, hogy Petőfi költészetének tartalmi elemeiben – mint például a szerelem, a boldogság keresése, a hősi halál, a nemzet, a személyes szabadság, a költő feladatai, a vátesz felelőssége, a családi idill utáni vágy, a jók és a gonoszok harca, a népmesei hagyományok, a szülőföld vagy éppen az emberiség gondjai – mélyedjenek el, és jelenítsék meg képző- és iparművészeti alkotásokban, teret adva a szubjektív értelmezéseknek, korunk vizuális nyelvezetének is. 

 

Gyergyádesz László elmondta: Kecskemét város díját Damó István grafikusművész és Lisányi Endre képzőművész vehette át, míg a zsűri „Minek nevezzelek?”-díját Székely Móri Márta festőművésznek, Pittmann Zsófi és A. Varga Imre képzőművészeknek ítélték oda.

 

A zsűri tagjai Balanyi Károly Ferenczy Noémi-díjas grafikus- és zománcművész, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) nem akadémikus köztestületi tagja; Gyergyádesz László Móra Ferenc-díjas művészettörténész, a Kecskeméti Katona József Múzeum képzőművészeti osztályvezetője; Kelecsényi Csilla Ferenczy Noémi-díjas textilművész, az MMA rendes tagja; Osztényi Éva Gizella művészettörténész, a Kecskeméti Katona József Múzeum főmuzeológusa; Varga-Amár László Munkácsy-díjas festőművész, a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete Képzőművészeti Tagozatának elnöke, az MMA nem akadémikus köztestületi tagja voltak.    

A kiállítás szerves részeként, múzeumpedagógiai foglalkozásokat is szerveznek, melynek egyik eleme a Múzsám: Petőfi címmel hamarosan megjelenő, és mindenki számára megvásárolható munkafüzet lesz. A kiadványban számos – színes képekkel illusztrált – feladat vár az általános iskolába járó diákokra; a közepén kivehető melléklet lesz, amely többségében a kiállításon megtekinthető műalkotásokból válogatott matricákat tartalmaz.    

 

A kiállítás 2023. június 4-ig, csütörtöktől vasárnapig 10 és 17 óra között látogatható, kivéve december 19-e és január 30-a között, amikor a Cifrapalota zárva tart.

 

Borítókép: Benczr Gyula Petőfi Sándor-festménye – részlet  (Fotó: Pim.hu)

 

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.