– Kinek a kezdeményezéséből és milyen indíttatásból született ez az igen gazdag válogatás, mely a magyar katolikusok évszázados jelenlétéről tanúskodik szerte a világban?
– A 2021-es Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus kitűnő alkalmat nyújtott a kiállítás anyagának előkészítéséhez. Amikor a katolikus világ ellátogatott Budapestre, szerettük volna megmutatni, hogy Magyarország és a magyarok mivel járultak hozzá a katolikus egyház küldetéséhez, szolgálatához, művészetéhez, tudományához, pasztorális tevékenységéhez, missziós munkájához. Ehhez kerestük meg a megfelelő helyszíneket, tárgyakat, történeteket. Azt kértük a világ legkülönbözőbb részein működő nagykövetségeinktől, hogy gyűjtsék össze az adott országban a magyarokhoz kapcsolódó történeteket, katolikus hozzájárulást, és ezeket lehetőleg fényképekkel dokumentálják.
– Voltak a múltban hasonló kezdeményezések?
– A reformáció 500. évfordulóján 2017-ben a Külgazdasági és Külügyminisztérium készített egy kiállítást, amely a magyar reformáció történetét mutatta be. A katolikus jelenlétet bemutató kiállítás tehát egy korábbi kezdeményezést egészít ki.
– Sok újdonság látott napvilágot, vagy már ismert történetek, kulturális és vallási kincsek kerültek ezáltal egy gyűjteménybe?
– Nagy részük ismert volt a kutatók előtt, de egy-két érdekesség azért előkerült. A célom az volt, hogy a nagyközönség előtt kevésbé ismert érdekességekre is felhívjuk a figyelmet. A kiállítás különös értéke abban áll, hogy egy átfogó képet ad a magyar katolikus jelenlétről a világban. Nemcsak egy régióra, szerzetesrendre vagy művészetekre szűkíti le, hanem megmutatja, hogyan gazdagították, illetve gazdagítják ma is a magyarok a katolikus világot.