Julia Roberts filmjeit bemutató sorozatunkban ezúttal egy olyan mozit mutatunk be önöknek, amely elhozta Julia számára a legjobb női főszereplőnek járó Oscar-szobrot. A legjobb női mellékszereplő díját ugyan 1989-ben már elhódította a Robert Harling azonos című színdarabja alapján készült Acélmagnóliák (Steel Magnolias) című filmben alakított szerepéért, de a legfontosabb kategóriát, a legjobb főszereplőnek járó elismerést az Erin Brockovich – Zűrös természet (Erin Brockovich) című filmért kapta meg. A felkavaró életrajzi dráma mini toplistánkon a második, ezüstérmes pozícióig jutott.
2. Erin Brockovich – Zűrös természet (2000)
A filmet 2000-ben mutatták be az Egyesült Államokban. Rendezője az a Steven Soderbergh, aki a névjegyét a film világában az 1989-es Szex, hazugság, videó (Sex, Lies and Videotape) című független filmjével tette le. De a nevéhez fűződik a Mint a kámfor (Out of Sight) 1998-ból, a Traffic 2000-ből és természetesen az Ocean’s sorozat három epizódja, az Ocean’s Eleven – Tripla vagy semmi (2001), Ocean’s Twelve – Eggyel nő a tét (2004) és az Ocean’s Thirteen – A játszma folytatódik. Az egyik producere pedig Danny DeVito volt, aki számos nagy sikerű moziban működött közre ebben a minőségében, úgymint az 1994-es Hoffa vagy a kultikus Ponyvaregény (Pulp Fiction) 1994-ből.
A film egy megtörtént esetet dolgoz fel. Mindig hálás téma, ha egy mozi olyan valós események alapján készül, amely a maga idejében felkavarta a közvéleményt, vele foglalkozott szinte valamennyi média. Erin Brockovich (Julia Roberts) egy gyermekeit egyedül nevelő, háromgyerekes amerikai anya. Az ő történetét meséli el a film. Bár klisésnek és túlzottan hollywoodinak tűnik a sztori, mégis megtörtént. A szabadszájú, kissé nyers és az élettől kapott pofonok miatt önvédelemből kemény páncél mögé bújó, de egyébként mélyérzésű nő egy ügyvédi irodában vállal állást, ahol az ügyvéd titkárnőjeként az akták közt babrálva egy különös ügyre bukkan. Itt indul igazán el a történet. Erin mindenfajta jogi előképzettség nélkül felderít és gyakorlatilag egymaga kinyomoz egy meglehetősen szövevényes ügyet, melyben a helyi áramszolgáltató környezetszennyezése, károsanyag-kibocsátása miatt rengeteg felnőtt és gyermek betegedett meg rákban. Sokan közülük meg is haltak.