A pénteken Los Angelesben elhunyt Walter Mirisch producerként és ágazati vezetőként is igazi vizionárius volt – méltatta munkásságát Bill Kramer, a filmakadémia igazgatója, és Janet Yang, a testület elnöke. Megjegyezték: évekig vezette az amerikai filmakadémiát, és volt a testület kormányzója is.
Mirisch 1967-ben a Forró éjszakában című filmért kapta produceri Oscar-díját. A fivérével közösen vezetett produkciós cége, a Mirisch Company pedig olyan további Oscar-díjas filmeket készített, mint A legénylakás vagy a West Side Story.
1973 és 1977 között töltötte be az amerikai filmakadémia elnöki tisztségét, 1978-ban és 1983-ban tiszteletbeli Oscar-díjjal ismerték el a testületben végzett munkáját és humanitárius tevékenységét.
Producerként olyan neves rendezőket keresett meg, mint Billy Wilder és Norman Jewison, és teljes művészi szabadságot adott nekik filmjeik megvalósításához. Egy 1983-ban a Los Angeles Timesnak adott interjújában elmondta, hogy mindazt felajánlották a rendezőknek, amire szükségük lehetett:
Billy felhívhatott, és elmondhatta, hogy legközelebb erről és erről akarok filmet forgatni, és nekünk ennyi elég is volt.
Produkciós cége dolgozott Blake Edwardsszal, John Sturgesszel, de John Ford, John Huston, William Wyler, George Roy Hill és Hal Ashby filmjeiben is közreműködtek producerként.
Mirisch tinédzserként kezdett dolgozni a mozis üzletágban, lépésről lépésre jutott előre, végül a filmiparban kötött ki, és producer lett belőle. Produceri pályafutását olcsó produkciókkal és westernekkel kezdte a negyvenes évek végén. 1957-ben alapította meg saját cégét bátyjával, Marvinnal és féltestvérével, Harolddal.
Az ötvenes és hetvenes évek között dolgozott A hét mesterlövész, a Hegedűs a háztetőn, A nagy szökés, A Thomas Crown-ügy és A rózsaszín párduc című filmeken is. Cége 1959-ben készítette a Van, aki forrón szereti című vígjátékot Marilyn Monroe, Jack Lemmon és Tony Curtis főszereplésével.
A krimiíró, forgatókönyvíró Elmore Leonard Szóljatok a köpcösnek című munkáját egyenesen Mirischnek ajánlotta, akit „a jófiúk egyikének” nevezett.
A Mirisch-fivérek a filmek mellett színházi előadások producereként is dolgoztak. Harold halála után Marvin lett a produkciós vállalat vezetője, Walter pedig a produkciós igazgató. Marvin 2002-ben hunyt el.
Walter Mortimer Mirisch 1921-ben született New Yorkban. A Wisconsini Egyetemen szerzett diplomát, majd 1943-ban fejezte be üzleti tanulmányait a Harvardon. 1947-ben házasodott össze Patricia Kahannal, aki haláláig a felesége volt. Három gyermekük született: Anne, Andrew és Lawrence – ismertette az MTI.
Borítókép: Walter Mirisch (Fotó: Charley Gallay/Getty Images/AFP)