– A jövőnk olyan lesz, amilyent a ma iskolájából kikerülő fiatalok teremtenek. Ezért fontos a tanítás és a tanulás. A nemzet jövője az iskolákban dől el – kezdte köszöntőjét Klinghammer István, a Magyar Örökség díj bírálóbizottságának elnöke. Mint mondta, a nagy kérdés: hogyan lehet segíteni a köz érdekét szolgáló, nagy szellemi vagyont birtokló oktatási intézményeket, és hogyan lehet bennük megerősíteni a minőséget, az értékes emberi erényeket képviselő pedagógusközösségeket. Ezt követően Böszörményi Gergely, a Magyar Örökség és Európa Egyesület elnöke kérte fel a Magyar Örökség díj bírálóbizottságának tagjait, hogy adják át az elismeréseket.
A Magyar Örökség díjjal életműveket ismertek el
Irodalmi életművéért kapta meg a Magyar Örökség díjat Tőzsér Árpád felvidéki magyar író, költő, aki a róla szóló kisfilmben arról beszélt, hogy megélt egy világháborút, három forradalmat, s mindez elképesztő nagy iskola volt neki és nemzedékének egyaránt. Tőzsér Árpád szerint minden korban másként olvassuk ugyanazt a művet, s az író is lehet önmagának olvasója.
Kövesdi Károly, szintén felvidéki költő, író, publicista, műfordító a következőképp méltatta Tőzsér Árpád munkásságát:
A szülőföldet, a hagyományt és az egyetemes európai kultúra értékeit egyaránt ötvözi műveiben. Sokkal inkább poeta doctus, mint vendégszövegek egybeszerkesztője. Eszköztárát tekintve olyan kimeríthetetlen alkotója a magyar lírának, amilyen komplexitást nagyon kevesen voltak képesek elérni.
A díjátadón Tőzsér Árpád nem tudott jelen lenni, helyette Kövesdi Károly vette át a kitüntetést.
Magyar Örökség díjat kapott gróf Bethlen István nemzetmentő politikája. Raffay Ernő történész, politikus laudációjában úgy fogalmazott: gróf Bethlen István mezőgazdász, jogász, politikus, egykori miniszterelnök célja az volt, hogy megerősítse az egységes, integer és magyar Magyarországot. A Trianon utáni évtizedekben legfontosabb feladatának a csonka ország stabilizálását tekintette. Kiemelten támogatta a keresztény középosztály boldogulását. Bátran és biztos tudással vezette a szétdarabolt magyarságot. A díjat Aczél Ferenc, a Bethlen család képviselője vette át.
Kocsis Zoltán zeneművészete is Magyar Örökség díjat kapott. Mint a róla szóló rövid portréfilmben elhangzott, Kocsis Zoltán háromévesen kezdett zongorázni, 1987-től a karmesteri pályája mellett komponált is. Kétszer kapott Kossuth-díjat, 1978-ban és 2005-ben. A világ legrangosabb zenei eseményein, fesztiváljain lépett fel, a legismertebb zenekarokkal dolgozott együtt.
Azt vallotta, hogy a szavak már elvesztették súlyukat, és csak a tettekkel lehet példát mutatni, hogy aztán erőnktől és tehetségünktől függően javíthassunk a világon.
A díjat Eckhardt Gábor zongoraművész, pedagógus vette át, aki méltatásában kiemelte: Kocsis Zoltán életművét dokumentálták, felvételeit követendő mintaként hallgatjuk, írásaival, megnyilatkozásaival folyamatosan irányt mutat.