– Egy fesztiválnak mindig az a dicsőség, ha van egy bemutatója – válaszolt arra a kérdésre Lőrinczy György, hogy mit emelne ki a Szentendrei tavaszi fesztivál programjából. – Nagyon büszke vagyok a nyitókoncertre, ahol Rost Andreát egy szál cimbalommal kíséri a virtuóz Lukács Miklós. Ez a fellépés a kétszemélyes estjük előbemutatója. Együtt adnak merítést sokféle műfajból, a népdaloktól a barokk operáig, Erkel Ferenctől a klezmerdalig, Lukács Miklós zeneileg mindig igényes, útkereső, virtuóz szólóival színesítve.
A Szentendrei tavaszi fesztivál programjai
– Egy fesztiválnak az ismert, befutott művészek mellett fontos feladata a fiatal művészek támogatása, így a másik különleges program, amit ajánlok, az Alaine – Ideje a meghalásnak című szépséges, felnőtt-bábprodukciója Markó-Valentyik Anna előadásában Polcz Alaine művéből. Nagyon fontosnak tartom a Dunakanyarban élő művészek szereplését, köztük a szentendrei Falusi Mariann és Sárik Péter Jazzkívánságműsor magyarul című koncertjét, amelynek új verziója kerül színpadra. A gyerekekről sem feledkeztünk meg, hiszen a szentendrei Fitos Dezső Társulat Láda titka és a No, megállj csak, Kancsil! című előadások nekik szólnak Tárnok Maricával és Sz. Nagy Marival – emelte ki az igazgató. Véleménye szerint érdemes a színházi élményt egy szentendrei kirándulós nappal összekötni. Sétálni a macskaköves utcákon, betérni egy múzeumba, egy jó étterembe vagy kávézóba, élvezni a Dunakanyar szépségét és a nap koronájaként megnézni egy kiváló produkciót.
Retro hangulatú színhely
Beszélgetésünk során Lőrinczy György felhívta a figyelmet az előadások színhelyének, a kifogástalan akusztikájú Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtár retro hangulatára, amelynek egyedi, szentendrei ízt ad a hatalmas, gyönyörű Barcsay-mozaik. Az igazgató a fesztivál gazdasági hátteréről elmondta, hogy mivel még nincsenek pályázati pénzek, olyan produkciókat hívtak meg, amelyekben kevés közreműködő van, de nagy népszerűségnek örvendenek. Így a jegybevétel el tudja tartani az előadás megrendezését. Mint mondta, ez a gondolkodásmód egybevág Csák János miniszter kulturális koncepciójával, amelyben azt hangsúlyozza, hogy a szervezetek és intézmények üzletileg is gondolkodjanak, növeljék a saját bevételeiket, ne csak az állami támogatásra várjanak. – Jó példája az ilyen típusú együttműködésnek a Szamos marcipán cukrászda gyönyörű különtermében játszódó előadásunk, ahol ötvenen férnek el – mutatott rá az igazgató. – A Szamos egy magáncég, amely igazi művészetpártoló. Karinthy Ferenc egyfelvonásosát, a Dunakanyar című darabot adjuk elő itt lassan másfél éve óriási sikerrel, ami egyébként egy dunakanyari kávézóban játszódik. Szinetár Miklós rendezte, érdekesség, hogy a lánya, Szinetár Dóra és veje, Makranczai Zalán játssza a szerepeket. Szinetár Dóra negyven évvel később játssza, mint az édesanyja anno a tévéfilmben – avatott be az igazgató.