A „Négy Apostol” Rómában 1947–48, Reigl és barátai című kiállításon több mint hetven éve lappangó, eddig a hazai közönség előtt ismeretlen alkotások szerepelnek. A tárlat Reigl Judit, Bíró Antal, Böhm Lipót Poldi és Zugor Sándor vagyis a „Négy Apostol” korai műveit mutatja be, melyek 1947–48-ban készültek, amikor a művészek ösztöndíjasként éltek Olaszországban. Mindannyian Szőnyi István tanítványai voltak.
A rövid ideig tartó időszak először adott alkalmat a fiatal művészek számára a nyugat-európai mellett a reneszánsz és a bizánci művészet tanulmányozására, amely mélyen megérintette őket és megtermékenyítette gondolkodásukat. A több mint negyven bemutatott alkotáson keresztül érezhető szoros barátságuk és hatásuk egymásra, ahogy fiatalon, a pályájuk legelején a saját festői nyelvezetüket és útjaikat keresték.
Ha szegényesen és sok nélkülözés árán is, de boldogan tapasztalták meg azt a szabadságot, amely Reigl Judit számára, művészete mellett, mindig is a legfontosabb maradt.
A „Négy Apostol” történetével egyetlenegy magyar művészettörténeti könyv sem foglalkozott, hiszen az aczéli három T-s kultúrpolitikában míg Poldi – ő volt az egyetlen, aki itthon maradt – a tűrt kategóriát kapta, addig három társa a tiltott kategóriába tartozott. Bíró és Reigl Franciaországba emigrált, Zugor 1956 után az Egyesült Államokban találta meg azt a szabadságot, amely a művészete kiteljesedését biztosította.
A tárlat május 1-jén nyílik meg, amiről részletek itt olvashatók.
Borítókép: Reigl Judit Halász pár című alkotása (Forrás: Kálmán Makláry Fine Arts Galéria)